Haber

Twitter, nefret söylemi muhaliflerine dava açtı

Eski adı Twitter olan X Corp, araştırmasında sosyal medya platformunu eleştiren ve nefret söylemi karşıtı kampanyalar yürüten bir kuruluşa dava açıyor. X Corp, ABD ve Birleşik Krallık’ta ofisleri bulunan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ni (CCDH), bilgilerine “uygun şekilde erişmek” için “yasa dışı eylemlerde bulunmakla” suçluyor.

‘Eleştirmenleri susturmaya çalışıyor’

İnternet platformlarında nefret olaylarını araştıran ve kampanyalar yürüten kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CCDH, buna X Corp’un sahibi Elon Musk’ın kendisini eleştiren herkesi susturmaya çalıştığını savunarak yanıt veriyor.

Musk daha önce kendisini “konuşma özgürlüğünün mutlak bir savunucusu” olarak tanımlamıştı. Ancak Musk’ın son hamlesi eleştirilere neden oluyor. Birleşik Krallık’ta Muhafazakar bir milletvekili olan Damian Collins, “Bence Elon Musk’ın bunu yapması olağanüstü. Çok küçük bir organizasyonu tehdit eden birçok fırsatı olan bir şirket” diyor.

ABD’deki üç kongre üyesi, Musk’a “kamu yararına tarafsız araştırmayı boğduğunu” iddia eden bir mektup yazdı. CCDH CEO’su Imran Ahmed yaptığı açıklamada, “Elon Musk’tan gelen son yasal tehdit, kendisini eleştirenleri susturmak için hiçbir şeyden geri durmayacağını gösteriyor.” dedi. CCDH araştırması hakkında ayrıntılar veren Ahmed, nefret ve dezenformasyonun “Musk’a ait platformlarda orman yangını gibi yayıldığını” söyledi.

MAVİ ABONELİ KULLANICILARA MÜDAHALE EDİLMEZ

Araştırma ayrıca, platformun Twitter Blue aboneliğine sahip hesaplardan gönderilen nefret mesajlarının yüzde 99’una müdahale etmediğini de ortaya koyuyor. Ahmed, Musk’ı “büyükelçiyi vurmaya” çalışmakla suçladı. Musk, Kasım ayında Twitter’ı devraldıktan sonra nefret söyleminin üçte bir oranında düştüğünü iddia etmişti. Musk’ın davası, CCDH soruşturmalarının X Corp’a “en az on milyonlarca dolara” mal olduğunu iddia ediyor.

CCDH’den talep edilen tazminat miktarı belirtilmemiştir. Musk ayrıca, CCDH’yi finanse eden kişi ve kuruluşların kimlikleri belirlendiğinde ayrıntılarının paylaşılmasını istiyor.
X Corp, fon sağlayanların “eski medya şirketleriyle bağları olan yabancı hükümetler” olduğunu iddia ediyor. X Corp ayrıca CCDH’nin araştırma ve metodolojisini eleştiriyor ve hizmet şartlarını ihlal ederek X’ten “kasıtlı ve yasa dışı bir şekilde” veri topladığını iddia ediyor. (BBC Türkçe)

kargi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu