Ekonomi

KKM açıklamasının ardından bankalardan vatandaşlara yeni teklif!

Bankalar, Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış sürecini hızlandırmak için harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in KKM’nin kademeli olarak çekileceğini açıklamasının ardından gözler bankalara çevrildi.

Kamu bankaları genel olarak siyasi faizin 3 puan üzerinde yüzde 28 faiz verirken, birçok özel banka da KKM’deki yeni giriş ekranını kapattı. Bankacılık kaynakları KKM’den çıkış oranının yüzde 20’yi aştığını, yüzde 70’e yakın yenileme oranının olduğunu, KKM’den TL’ye yüzde 8-9 civarında getiri olduğunu söylüyor.

BANKALAR KKM’DEN GETİRİ FAİZLERİNİ ARTTIRDI

Kamu bankaları TL mevduata yüzde 37-38 faiz verirken, KKM’den dönen TL mevduata faiz oranı yüzde 43’e kadar çıkıyor. TL mevduat faiz oranlarının yüzde 33’ten başladığı özel bankaların bir kısmı yeni KKM girişlerini kapattı. Özel bankalarda KKM’den TL’ye çevrilen mevduatın faiz oranları yüzde 45’e kadar çıkıyor.

KKM’DEN ÇIKIŞ YÜZDE 20’Yİ AŞTI

Bankacılık kaynakları, Döviz Korumalı Mevduat hesaplarından para çekme oranının yüzde 20’yi aştığını, paranın önemli bir bölümünün döviz, altın ve hisse senedi yatırımlarına gittiğini söylüyor. Kaynaklar, KKM hesaplarından TL’ye getiri oranının yüzde 8-9 seviyesinde kaldığını, bunun büyük bir bölümünün yani yüzde 70 civarında KKM’de kalmaya devam ettiğini belirtiyor.Döviz korumalı mevduat (KKM) geçtiğimiz hafta yeniden düşüş yaşadı.

“KKM’DEN DERECELİ BİR ÇIKIŞ ÖNGÖRÜYORUZ”

KKM’den çıkış stratejilerinin bulunduğunu ve kademeli olarak ayrılacaklarının altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi: “KKM şu anda bir gerçek. Zamanla bu gerçeklikten çıkış stratejisini ortaya koyacağız. Mevduat sahiplerinin neşesi yerinde olsun. Onlar için önemli bir değişiklik yapmayacağız. Lira mevduatını cazip hale getirirken, ülkede makro-finansal istikrarı kalıcı hale getirirken, rezervlerimizi güçlendirirken farklı bir strateji izleyebiliriz. Bugün KKM prestijini sürdürmeye devam edecek. “Bankaların belirli bahislere periyodik olarak rehberlik etmesi için makro ihtiyati bir çerçeve ortaya koyabiliriz.”sözlerini kullandı.

KAYNAK: DÜNYA/BİROL BOZKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu