Haber

İstanbul Üniversitesi’nden 20 öğrenci Çin Başkonsolosluğu’ndan burs kazandı

İstanbul ÜniversitesiTürkiye’den toplam 20 öğrenci, Çince öğrenmedeki üstün başarılarından dolayı Çarşamba günü konsolosluk bursu aldı.

BursÇin’in İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Hayati Develi ve diğer akademisyenlerin katılımıyla üniversitede düzenlenen sinoloji seminerinin açılış töreninde verildi.

SES 1 (Türkçe): HAYATI DEVELİ, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı

“Çin kültürü, komşularından biri olan Türk kültürünün en eski kaynaklarından biridir. Çin’in geçmişini öğrenmek aslında bizim geçmişimizi öğrenmek demektir.”

Çin Başkonsolosluğu Bursu, iki ülke halkları arasındaki etkileşimi ve dostluğu derinleştirmenin bir yolu olarak Türk üniversite öğrencilerini Çin dili ve kültürü okumaya teşvik etmek için oluşturulmuştur.

SES 2 (Çince): WU JİAN, Çin İstanbul Başkonsolos Vekili

“Eğitim ve kültür alışverişi, ikili bağların geliştirilmesinde, karşılıklı anlayışın derinleştirilmesinde ve iki ülke arasındaki dostluğun sürdürülmesinde önemli rol oynuyor.”

Burs almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren üniversite öğrencisi Orhan Sevim, yüksek öğrenimine Çin’de devam etmeyi planladığını söyledi.

SES 3 (Türkçe): ORHAN SEVİM, Öğrenci

“İlk etapta yoğunlaştırılmış bir Çince dil eğitimi almayı düşünüyorum. Oraya gidebilirsem Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin dili hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olacağım.”

BursBir diğer kazanan Sümeyye Varlıklı ise Çin ile Türkiye arasında kültür elçisi olmak istediğini söyledi.

SES 4 (Türkçe): SÜMEYYE GÜÇLÜ, Öğrenci

“Aslında Türkiye ile Çin arasında çok büyük bir kültürel ve ticari kazanç var. Aslında bundan faydalanıp ileride kültür elçisi olmak istiyordum. Benim böyle bir hayalim var.”

xinhua Haberler Ajans muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu