Yaşam

Geleneğin İzleri Karma Sergisi Sanatseverleri Bekliyor

Keçiören Belediyesi tarafından İlçedeki Neşet Ertaş Sanat ve Şov Merkezi Stant Salonu’ndaki ‘Geleneğin İzleri Karma Sergisi’nin açılışı Ankara Vali Yardımcısı Elif Parıltı Bozkurt Tandoğan, Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok ve AK Parti Keçiören İlçe Lideri Zafer Çoktan’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok açılışta yaptığı konuşmada, Türk kültürünü ve Anadolu’ya has gelenekleri geleceğe taşımanın kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Anadolu’muza mahsus; köklerimizi, tarihimizi ve kimliğimizi anlatan nadide yapıtların ve gizemli motiflerin yer aldığı standımız 17-28 Kasım tarihleri ortasında Keçiören Sanat Galerimizde tüm sanatseverlerimizin ziyaretine açık olacak. Emeği geçen tüm sanatkarlarımıza teşekkür ediyoruz. Atatürk, ‘Her şey olursunuz ama sanatkâr olamazsınız’ diyor. Sanata ve sanatkara karşı başka bir hürmeti var. Hem sanatımızı hem zanaatımızı yaşatmalıyız. Bu stantlar bizleri anlatıyor, geçmişimizi anlatıyor, köklerimizi anlatıyor, tarihimizi anlatıyor, kimliğimizi anlatıyor, benliğimizi anlatıyor, nezaketimizi anlatıyor, zarafetimizi anlatıyor.” Dedi.

Günümüzde kullanılan eserlerin doğallığını yitirmiş olması nedeniyle toplum sıhhatinin olumsuz etkilendiğini de lisana getiren Altınok konuşması şöyle sürdürdü:

“Her şey maalesef naylonlaşıyor, kimyasallaşıyor. Konuttaki koltuklar, giysilerimiz, halılarımız büsbütün petrokimyaya dayalı eserler. Evvelce yün vardı, artık polyester var. Birçok hastalığın sebebi, yediklerimiz ve içtiklerimiz kadar giydiklerimizle de alakalıdır. Bunun tesirini de şöyle görüyoruz. Türkiye’nin ilaç giderleri 12 yıl önce 5 milyardı. Şu anda 120 milyar TL. Hastaneye gidenlerin sayısı 10 yılda 7 misli arttı. Ancak Türkiye’nin nüfusu 10 kat artmadı. Yani topraklarımız, suyumuz havamız kirlendi. Evvelden köylerimiz cıvıl cıvıl, rengârenkti. Artık o denli değil.”

Sergide yer alan Ankara’ya has el sanatları ve dizaynların sanatseverler tarafından kesinlikle görülmesi getirdiğini de lisana getiren Altınok, “Bugün burada Ankara kültürünü yaşatan eserleri de sergiliyoruz. Atatürk Ankara’yı öyle bilindiği gibi coğrafi ve stratejik konumu için Başkent yapmamıştır. Atatürk, ‘Ben Ankara’yı tarihi, kültürü ve engin medeniyetinden dolayı başkent ilan ettim’ diyor. Ankara bizim medeniyetimizde önemli bir şehirdir. Bu eserler bizim yüksek sanat ve kültürümüzü anlatıyor. Emeği geçen tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu. ​

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu