Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında konuştu

Vizyon belgesini ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidarımızın ilk 3 yılında en az 100 milyar dolarlık doğrudan yatırım var. gelecek bu parayı mutlaka getireceğim kişi başı milli gelirimiz 20 bin doları geçecek insanımızı kalıcı zenginliğe kavuşturacak projemizi 5 sütuna ayırdım birinci sütun endüstriyel dönüşümün gerçekleşmesi. İkinci sütun işgücü dönüşümü, üçüncü sütun enerji, dördüncü sütun gıda bolluğu ve bereket, beşinci sütun istihdam artışı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Stand Sarayı’nda düzenlenen ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında partililerle bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomivizyon belgesini açıkladı.

TÜRKİYE’DE GERÇEK DEMOKRASİ İLAN EDECEĞİZ

Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada Türkiye’nin köklü bir değişime ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Kılıçdaroğlu, “Siyaset üstü bu güç birliği, sizlerle birlikte çalıştığımız zaman tamamlanacak. Bizim siyasi birliğimiz var. 6 masa. Ortaya Türkiye için çıkmış, kalbi Türkiye için atan 6 vatansever cumhurbaşkanının olduğu bir masa var. Bu insanların en büyük motivasyonu alacakları oy değil, memleket söz konusu olduğundadır.İdeolojik farklılıkların detay olduğunu söylemek bu tablonun en büyük gücüdür.Biz her türlü engellemeye rağmen birlik olmuş 6 başkanız. Kara propaganda. Türkiye’de gerçek demokrasiyi kuracağız. Anayasamız hazır, gruplarımız ve ekiplerimiz ortak bir program için çalışıyor” dedi.

İLK ADIM HALKIMIZA NEFES VERMEKTİR; İLK 3 YILDA 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GELECEK Kılıçdaroğlu, “Hızlı çözümlerimiz hazır, ilk adım insanımıza nefes almak, sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonları ile verimli görüşmeler yaptım. 5 trilyon 461 milyar doları uluslararası temaslarda yöneten , aralarında tefeciler yoktu, kara para sahipleri yoktu, dijital teknoloji vardı, yapay zeka vardı, çok değerli sektörlere yoğun yatırım yapan kurumlar vardı. makine öğrenimi, yeşil güç gibi.İktidarımızın ilk 3 yılında en az 100 milyar dolar direkt yatırım gelecek.Bu parayı mutlaka getireceğim.Yerinde bağımsız çok büyük servet fonları var.En az alacağız İktidarımızın ilk 3 yılında onlardan 75 milyar dolar yatırım, temiz ve sürdürülebilir fonlardan en az 150 milyar dolar yatırımı vatanla buluşturacağız. d, kesin kaynak. Özellikle amacımız Avrupa ve Uzak Doğu’daki emeklilere yardımcı olmaktır. Türkiye’nin büyük kaynakları ve potansiyeli var. Kemal Bey çetelerle, yolsuzlarla uğraşacağına söz verdi. Ben kirli sermaye adamı değilim. Defterlerine 418 milyar dolar borç yazdım. Neden aracılar aracılığıyla haber gönderiyorlar? Penny Penny, dünyanın herhangi bir yerinde sahip olduğun her şeyi biliyorum. Kılıçdaroğlu, devletin maaş alanlara en az 300 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcu ödemeye geleceklerini söyledi.

“KALICI GELECEĞE ULAŞACAĞIZ” Kılıçdaroğlu, “Önce inanç ortamı yaratarak yatırımı çekeceğiz. İki, halktan çalınanı temiz bir yönetimle iade edeceğiz. Üçüncüsü, Türkiye’yi hızla krizden çıkaracağız.” Akılcı bir yönetimle kriz. Bunları yapacağız ama yetmez. İnsanımızı zenginleştireceğiz. Kalıcı refahı yakalayacağız. Vizyonumuz. “Yol haritam, projemiz hazır. Tüm bu projeleri Türkiye’nin ikinci yüzyılını inşa etmek başlığı altında birleştirdim. İnsanlarımızı kalıcı zenginliğe kavuşturacak projemizi 5 sütuna ayırdım. Birçok somut proje üzerinde çalıştık. Gerisini önümüzdeki günlerde tek tek açıklayacağım” dedi.

“5 SÜTUNDA PROJELER” Kemal Kılıçdaroğlu, “Birincisi endüstriyel dönüşümün gerçekleştirilmesi. Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü artırarak topyekun kalkınmayı sağlayacağız. Türkiye’nin tamamını kapsayacak bir üretim, ticaret ve finans ağı oluşturacağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede özel ekonomik bölgeler oluşturacağız.” Esnek, yenilik odaklı, kendi mevzuatına tabi özel ekonomik bölgeler olacaktır. Türkiye genelinde bir üretim ve ihracat hamlesi başlatacağız. Limanlar, tersaneler, tarım bölgeleri ve dijital yatırım bölgeleri var. Tüm Türkiye üretecek. Başta İstanbul olmak üzere metropollere akın eden nüfusun boşaltıldığı Anadolu boşaltılıyor. Türkiye’de iş imkanı bulacaktır. Aksine Marmara ve Ege Bölgesi’nden göç teşvik edilecek” dedi. Kılıçdaroğlu, “İkinci ayak işgücü dönüşümü. Bu gelişmeyi gerçekleştirmek için eğitimde fırsat eşitliğine, üniversitelerimizin bilgi üretimine, yüksek yetenek oluşumuna ve köklü değişimi gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var. Üçüncü sütun güçtür. Dünyadaki güç krizi derinleşiyor. Önceliğimiz, iktidarda bağımsızlığımızı sağlamaktır. Birincisi, saf güce yatırım yapmaktır. İkincisi, Akdeniz Havzası’ndaki avantajlı konumumuzu kullanmaktır. Petrolün nerede olacağını belirleyemeyiz ama çipin nerede üretileceğine karar verebiliriz. 21. yüzyılın en değerli rekabet alanı chip üretimidir. Güç krizi tek küresel kriz değil. Gıda krizi var” dedi.

“Kişi başı milli gelirimizi 20 bin doların üzerine çıkaracağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Dördüncü sütun rızkın ve rahmetin bolluğudur. Aç çocuklarla sanayi devrimi yapamayız. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri de servetidir. Bereketli topraklarımız.Bizi hem buğdaya hem de nohuta bağımlı hale getirdi.Bu düzeni değiştireceğiz.Bu düzenin nasıl değiştiğine dünya şahit olacak.85 milyon da dünya şahit olacak.Türkiye’yi tarımda ve tarımda en güçlü ülke yapacağız. Bölgede hayvancılık.İhracat devi olacağız.Ekilmemiş toprak kalmayacak.Ne süt üreticisi ne et üreticisi kazanacak.Hiçbir çocuğumuz aç yatmayacak.Beşinci Kol istihdam artışı.Birinci aşamada 3,5 milyon kişiye bu bölgelerde istihdam sağlanacak. 5 yılda 13 milyon 500 bin kişi sürdürülebilir iş edinme programlarına dahil edilecek. Kişi başına düşen milli gelirimizi 20 bin doların üzerine çıkaracağız” diye konuştu. yardım.

Kılıçdaroğlu, “Temiz bir yönetim ve güçlü bir sosyal devletle hem emek maliyeti artacak hem de gelir ve fırsat eşitliği sağlanacaktır. Demokrasiyi inşa edeceğiz. Türkiye kral değil iktidar istiyor. Düzenlenmiş bir ekonomi getireceğiz.” .Takımlar ortada çalışacak.Bu toplantıda vurgulamak istediğimiz esas budur.Siyasette liyakatleri siyasetin üzerinde olan ekipler ortada çalışacak.Çalışma ilkeleri asla sıcak siyasetin gündemine kurban edilmeyecektir.Gelecek hükümetler ekonomiyi, sanayiyi kendi siyasi gündemlerine göre manipüle edemeyecek, bağımsız kalması gereken kurumlar bağımsız olacak” İnşa edeceğimiz büyük güç birliği kalıcı bir sisteme dönüşecek. Kuracağımız sistem, rasyonel yönetilmesi gereken devletin can damarını koruyacaktır. Sistem güçlendikçe ülke her zaman yapısal krizlerle karşı karşıya kalmayacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Vizyonda yeni sanayi devriminin merkezinde olacağız. Altyapıyı kurduk, planımız, projelerimiz, insan kaynağımız hazır. Sanayi altyapısını dönüştüreceğiz. Vizyonumuzu hayata geçireceğiz.” . Böylece Türkiye kalkınacak, bu zenginlik tabana yayılacak, halk daha da zenginleşecek.” “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında güçlü bir sosyal devletle halkımızı hak ettiği refaha kavuşturacağız. Zengini zenginleştiren, fakiri yoksullaştıran sistemin sonuna geldik. Artık yapılacak tek bir şey kaldı. yapın. Kazanın. Başaracağız ve kazanacağız” dedi.

6 kişilik masa çoğunluğu kazanacak. Onun sesi, Tanrı’nın sesidir. Bu zorba gidecek. Halktan çaldıkları her şey halka geri dönecek, zafer bizim olacak. Ayağa kalk ey halkım, asla başını eğme. Kadınlar, gençler, çocuklar ayağa kalkın. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hukuk ve adalet mutlaka gelecektir. Söz veriyorum bu ülke küllerinden doğacak. Atatürk’ün vizyonunu gerçekleştireceğimize söz veriyorum. Yaşam sevincini geri alacağız. İktidara geliyoruz. En ufak bir endişeniz olmasın. Ey dünya Türkiye senin ucuz iş gücün olmayacak. Türkiye sizin mülteci kampınız. O olmayacak. Kılıçdaroğlu vizyon belgesini açıklamadan önce çok sayıda isim konuşma ve sunum yaptı. Toplantıya ABD’den canlı yayınla bağlanan Jeremy Rifkin, Kılıçdaroğlu ve ekibiyle çalışmaktan heyecan duyduğunu belirterek yeşil enerji konulu sunum yaptı. Rıfkin’in ardından söz alan Faik Öztrak, Cumhurbaşkanlığı makamını Çankaya Köşkü’ne taşıyacaklarını bildirdi. Refet Gürkaynak da enflasyon konulu bir sunum yaptı. Ufuk Akçigit istihdamla ilgili görüşlerini paylaştı. Selin Sayek Böke, bilim ve siyaset arasında köprü kurmaya geldiklerini ve toplumun tüm kesimlerinin birlikte refaha kavuşacağını belirtti. Üretimde dönüşüme vurgu yapan Böke, “Geldiğimiz kamuda temiz bir ihale dönemi olacak. YÖK’ü kaldıracağız. Boğaziçi’ni ve tüm üniversiteleri hep birlikte özgürleştireceğiz. Barış imzacılarını öğrencileriyle buluşturacağız.” ve yine üniversiteler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu