Haber

Almanya 400 bin işçi alımı için kapıları sonuna kadar açıyor! Türkiye’ye öncelik verilecek

Almanya İş piyasasının talepleri doğrultusunda kapılar açılıyor. Alınan yeni kararla yılda 400 bin yabancı işçi istihdam edilecek ve vize işlemleri kolaylaştırılacak.

ŞANS KARTI İLE ÜLKEYE KİMLER GİDEBİLİR?

“İş arayacağım” diyenlerin “Şans Kartı” ile ülkeye gidebileceği ve bunun için diploma şartının olmadığı açıklandı.

TÜRKİYE ÖNCELİKLİ ÜLKELER ARASINDA

Tek kural, belli bir seviyede Almanca bilmek, iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak, uygun yaşta olmak ve Almanya’ya uyum sağlayabileceğinizi göstermektir. Bunun için bir puanlama sistemi olacak ve kişi kısa sürede vizesini alacaktır. AB üyesi olmayan ülkelerden ve özellikle Türkiye’den işçi alınacaktır.

KANUN TASLAĞI OCAK SONUNDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Alman hükümetinin yeni yasa tasarısı hazırlandı ve Ocak sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hatta belirtilen işi yapabilecek potansiyele sahip olanlar, yüksek lisans diplomasına sahip olanlar, kalfalık evrakı olanlar bile “İş Arama Şans Kartı” ile Almanya’ya gelebilecekler. Yüksek eğitimli çalışanların diploma veya benzeri belge denkliği daha kolay olacaktır.

HANGİ PROFESYONEL GRUPLARA ALINACAK?

Doktorlar, mühendisler, iyi eğitimli ve dil bilen öğretmenler, sağlık sektöründen diğer personeller rahatlıkla gelebilecek. Ayrıca kapıları bugüne kadar açılmayan yeni alanlar da var. Haberglobal’de yer alan habere göre hizmet sektörü, oteller, lojistik firmaları, paket servisler, garsonlar, restoranlar, inşaat şubesi Türkiye’den dilediği elemanı getirebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu