Haber

Ankara’da öldürülen akademisyene hakaretten yargılanan avukatın cezası belli oldu

Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Ceren Damar Şenel, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet (23) tarafından 2 Ocak 2019’da üniversite yerleşkesindeki odasında bıçaklanarak tabancayla vuruldu. .

Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “Yürüttüğü kamu görevinden dolayı kasten adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karar Yargıtay’da onandı.

‘Hafızasına hakaret’ten dava açıldı

Sanık Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, duruşmada savunmasında 27 yaşındaki Ceren Damar Şenel’in müvekkiline cinsel tacizde bulunduğu, bu tacizi konumunu kullanarak sürdürdüğü ve müvekkilini tehdit ettiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avukat Vahit Bıçak hakkında, ‘Hafızasına hakaret’Ve ‘hakaret’Suçlardan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Vahit Bıçak’ın yargılanmasına Ankara 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

‘Köşe kaçtı’

Duruşmaya sanık Vahit Bıçak, Şenel’in babası Mustafa, annesi Feyzan Damar ve tarafların avukatları katıldı.

Baba Damar, sanık avukat Vahit Bıçak’ın duruşma boyunca çok sayıda suç işlediğini ve her köşeye kaçtığını belirtti.

Bıçak’ın 5 duruşmanın 2.5’inde firar ettiğini belirten Mustafa Damar, şunları söyledi:

“Bu çıkıntı karşısında ne yapmalıyım?”

Sanık, mahkeme huzuruna zorla çıkarıldı. Yapmak istediği ise; ‘Suç işliyorum ve kimse beni yargılayamaz’ göstermek için. Avukatı da ‘Ceza Vahit Bıçak’ın hayatını etkilemeyecek’ dedi. Bu şişkinlik karşısında ne yapmalıyım? Bu sanık bana ‘Ensest Mustafa’ dedi. Vahit Bıçak bu haliyle meslek hayatı boyunca bunca yıl kazandığı davaları kazandı. Kızımın davasına da iftira senaryosu yazmış; ama yapamadı.

“Sanık, katilden görevi devraldı”

Savunduğu sanık yani kızımın katili en üst sınırdan cezaya çarptırıldı ve sonrasında kızıma ve mezarda yatan aileme her türlü saldırıyı yaptı. 35 yaşındaki bu avukat, kanunu kötü amaçları için kullandı. Cübbesini kendisine kalkan yaptı. Bu işi kâr amaçlı, ticari bir hedefle yaptı. 12’si ölümcül olmak üzere 17 bıçak darbesiyle şehit olan kızımı gömerken kefeninden damlayan kanı unutamıyorum. Bu sanık, katilden görevi devraldı. Mahkemenizden şahsi bir beklentim yok, kararınızın toplumun vicdanını rahatlatmasını temenni ediyorum.

“Tanrı can alıyor, biz bunu normalmiş gibi göstermeyi amaç edinmiyoruz”

Sanık Vahit Bıçak, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, şunları söyledi:

Hayatını kaybeden Ceren Damar Şenel ile herhangi bir tanışıklığım yok. ‘Genç bir avukat öldürüldü, yazık’ dedim daha önce. Ölüleri geri getirme gücüm yok. Canı veren Allah’tır, canı Allah alır. Yasallaştırmak veya her şeyi normalmiş gibi göstermek gibi bir amacımız yok. Bana ne kadar ceza verirsen ver, anlıyorum.

Depreme ekledi: O bölgede hangi baba böyle bağırır?

Usule ve adalete bu kadar önem veren hakimlerin burada savunma dokunulmazlığı kapsamında adil bir karar vereceklerine inanıyorum. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde çok sayıda aile çocuklarını kaybetti. Depremde 50 bine yakın insan evladını kaybetti. O bölgedeki hangi baba toplum içinde böyle bağırıyor? Hiçbiri orada değil. Mustafa Damar neden basını böyle kullanıyor anlamıyorum.

1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası

Mahkeme heyeti, sanık Vahit Bıçak hakkında ‘Hafızasına hakaret’Suçtan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası vererek cezada indirim uygulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu