Haber

Af Örgütü’nden İran’ın idama mahkûm ettiği 7 Kürt için çağrı

İran’ın başkenti Tahran’da Jîna Emini’nin gözaltında öldürülmesinin ardından başlayan protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 7 kişi daha idam cezasına çarptırıldı. Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bildiride İran rejimi tarafından idam cezasına çarptırılan 7 Kürt için acil eylem çağrısında bulundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre 7 kişi için imza kampanyası başlatan Uluslararası Af Örgütü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Muhammed Borogani ve Mahand Sadrat Madani; İsfahan vilayetinde Majid Kazimi, Salih Mirhaishimi ve Said Yakubi; Kurkur Kuzestan eyaletindeki Mücahidler (Abbas); Sistan ve Belucistan eyaletinde İbrahim Narui, Mansur Dahmarde, Kambiz Harut, Shuayib Mir Baluchzehi Rigi, Mansur Hut ve Nizamuldin Hut; Tahran vilayetinde Manuşehr Mehman Nawaz, Muhammed Gobadlu, Said Şirazi, Ebulfazl Mehri Hüseyin Hacilu ve Muhsin Rezazade Garagolu yargılandı. En az 7 kişi ‘kasten öldürme’ hatalarını işlemediği halde idam cezasını gerektirmeyen katalog suçlardan idam cezasına çarptırıldı.”

Yargılamaların adil olmadığı belirtilen açıklamada, tutuklulara işkence ve baskı altında itirafların yapıldığı kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

haber-senkaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu