Ekonomi

30 bin çay üreticisinin mağduriyeti giderildi

AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, yaklaşık 30 bin üreticiyi mağdur edecek dekara 2 bin 766 kilo zammının bir defaya mahsus kaldırıldığını ve üreticilere 26 milyon lira ödeme yapılacağını duyurdu.

2022 yılı destekleme primlerinde dekara 2 bin 766 kilogram sınırının kaldırıldığını anlatan AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, 30 bin kişiye 26 milyon ek destekleme geliri sağlandığını söyledi. Üreticiye ödenecek desteğin 2023 yılı itibari ile uygulanacağını hatırlatarak, 2023 yılı itibari ile dekara maksimum 2 bin 766 kilogram uygulanacağını hatırlatarak, üreticileri bu konuya dikkat etmeleri konusunda uyardı.

“İşçiler nakledildi”

İşçi nakil işlemlerinin yapıldığını belirten Lider Ayar, “Geçtiğimiz yıllarda Çaykur’da işe başlayan ve nakil talebinde bulunan işçi kardeşlerimiz oldu. Yeni işçi alımları öncesinde bu taleplerin karşılanması konusunda mutabakat vardı. diğer fabrikalarda da işçi ortaya çıkmış olup, bu yeni duruma göre personel alımı yapılacaktır.Çaykur toplam 1.365 yeni personel alımı yapacaktır.Engelli,eski hükümlü ve çay eksperlerinden oluşan ekipler de toplam sayıya dahildir. çay eksperlerinin talebi üzerine ilk etapta 50 olarak belirlenen sayı 85’e çıkarıldı “İkizdere ve Çamlıhemş’te açtığımız iki yeni çay fabrikamız var. Oradaki fabrikalar yeni olduğu için daha çok işçi alımı olacak. Diğer bir sayı ise fabrikaların ihtiyacına göre belirlenmektedir. Öte yandan dekara 2 bin 766 kilogram ile sınırlı olan destekleme primi ödemesine ilişkin bu yıl da. Özel bir düzenleme yapılmıştır. 2022 yılı destekleme primlerinde dekara 2 bin 766 kilogram sınırı kaldırıldı. Böylece yaklaşık 30 bin kişiye 26 milyonluk ek destek geliri sağlandı. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Üretici talepleri karşılandı

Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, 2022 yılı destekleme primlerinde dekara 2 bin 766 kilogram sınırının bir defaya mahsus kaldırıldığını belirterek, “Üreticilerin talepleri doğrultusunda bu kapsamda bir açıklama yaptık. Davetimize cevap verildi ve bir defaya mahsus olmak üzere dekara 2 bin 766 kilogram.” Bu konuda yetkililere teşekkür ediyoruz” dedi. – RİZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu