Haber

2022’ye Bakmak: Çin’in İnsanlı Uzay Programı

DUYURU 1 (İngilizce): LIU YUTIAN, Xinhua muhabiri:

“2022, Çin’in insanlı uzay programının 30. yıldönümü ve Tiangong uzay istasyonunun inşasının tamamlanması nedeniyle önemli bir yıl.”

2022’de, ülkenin Tiangong Uzay İstasyonunda toplam dokuz Çinli astronot kaldı.

2022’de uzay istasyonunu inşa etmek için üç araç dışı faaliyet de gerçekleştirildi.

DUYURU 2 (İngilizce): LIU YUTIAN, Xinhua muhabiri:

“Bu yıl Çin’in uzay araştırmalarında birçok ilke imza atıldı.”

Shenzhou-13 astronotları, uzay istasyonu kompleksinde 183 gün yaşayıp çalıştıktan sonra Nisan ayında Dünya’ya döndüler. Böylece Çinli astronotlar o dönem için tek bir görevde en uzun süre uzayda kalarak bir ilke imza attılar.

SES 1(Çince): Çin’in insanlı uzay programının astronot sisteminin baş tasarımcısı HUANG WEIFEN:

“Shenzhou-13 misyonu, Çin’in uzay istasyonunun temel teknolojilerinin onayını tamamladığını gösterdi. Görevin değerlendirilmesinin ardından uzay istasyonunun yörüngesel inşası başlayacak.”

Çin’in uzay istasyonunun ilk laboratuvar modülü olan Wentian, Temmuz ayında Tianhe çekirdek modülünün kombinasyonu ile başarılı bir şekilde kenetlendi. Böylece, Çin’in 20 tonluk iki uzay aracı ilk kez yörüngede buluşma ve yanaşma gerçekleştirdi.

Öte yandan kargo uzay aracı Tianzhou-5, Kasım ayında Tiangong uzay istasyonuyla 2 saatte hızlı otomatik buluşma ve kenetlenme için dünya rekoru kırdı.

Shenzhou-15 astronotları ayrıca, Çin’in uzay tarihinde ilk kez, Kasım sonu ve Aralık başında Shenzhou-14 mürettebatıyla yörünge rotasyonları gerçekleştirdiler ve böylece takip edilecek olağan rotasyon modelinin fizibilitesini doğruladılar.

DUYURU 3 (İngilizce): LIU YUTIAN, Xinhua muhabiri:

“Uzayda kaldıkları süre boyunca, Çinli astronotlar ayrıca uzay biliminin ve uzay keşfinin genişlemesini desteklediler.”

Mart ve Ekim aylarında Çinli astronotlar, gençleri insanlı uzay uçuşu ve keşiflere olan ilgilerini geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Tiangong Sınıfı” serisinde uzay istasyonundan iki ders verdi.

2022’de Çinli astronotlar, görevle ilgili deneyimlerini paylaşmak ve soruları yanıtlamak için Çin, ABD, Afrika ve ASEAN ülkelerinden öğrencilerle de bir araya geldi.

SES 2 (İngilizce): ABDİ KUMSA, Etiyopyalı Öğrenci:

“6-7 yaşımdan beri astronot olmayı hayal ediyorum. Astronotlardan biri olmam için umut var.”

SES 3 (İngilizce): MARON NICHOLAS, Filipinli öğrenci:

“Sadece gezegen dışında neler keşfedebileceğimizi değil, aynı zamanda astronotların dışarıda yaşadıkları farklı durumları da öğrenmek istiyoruz.”

DUYURU 4 (İngilizce): LIU YUTIAN, Xinhua muhabiri:

“Çin’in insanlı uzay programı 1992’de üç aşamalı bir stratejiyle başladı.

Shenzhou-15 misyonu, istasyonun uygulanması ve geliştirilmesinin ilk aşamasını başlatarak uzay istasyonu inşaatının son aşamasını tamamlayacak.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Pekin’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu