Haber

Ümit Özlale: Bu Ekonomi Modeli ‘Hata’, İktidarın Ahlakı ‘Noksan’

İYİ Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Ümit Özlale, ‘net hata ve noksan’ kaleminde görünen kaynağı meçhul para girişine ait, “Bundan sonraki 3 ayda ne olur? Seyahat gelirlerinin (başlıca turizm) bu üç ayda cari istikrara toplam katkısı tahminen 7,8 milyar USD olacak. Halbuki biz, bu sene her ay ortalama 7,6 milyar USD dış ticaret açığı vermişiz. Yani bu türlü giderse cari istikrar daha da bozulacak. Natürel bir de ‘net hata noksan’ kalemi var. Yapılan revizyon birinci 8 aydaki net kusur ve noksanı 6 milyar USD azaltsa da hala cari açığın üçte ikisi, sisteme kaynağı belirli olmayan para girişlerinden sağlanıyor. Daha evvel de yazmıştık; bu ekonomi modeli ‘hata’, iktidarın ahlakı ‘noksan'” dedi.

Ümit Özlale, toplumsal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada, ödemeler istikrarında yaşanan sıkıntıları ve ‘net hata ve noksan’ kaleminde görünen kaynağı bilinmeyen para girişini kıymetlendirdi. Özlale’nin açıklaması şöyle:

“Yeni iktisat modeli neydi? Artan ihracattı, azalan dış ticaret açığıydı, yüksek büyümeydi, düşük enflasyondu. Pekala ne oldu? İhracat yavaşladı, ithalat patladı. Dış ticaret açığı 103,4 milyar USD, güç dışı dış ticaret açığı da 24,6 milyar USD’ye fırladı.

Peki ihracat neden yavaşladı? Demir-çelik sektörü kendi normaline döndü de ondan. Toplam ihracat 415 milyon USD azalırken sadece demir-çelikte ihracat miktarından kaynaklı kayıp 756 milyon USD. Bu sektör tarihsel ortalamasına çekilince pek de tarih yazmadığımız ortaya çıktı.

Tarihi, ülkeden kaçan yerli yatırımlarda yazıyoruz. Türkiye’den kaçan yatırımların ülkeye giren yabancı yatırımlara oranı yüzde 87,5 oldu. Yabancılara sattığımız konuttan gelen para ise ülkeye gelen yabancı sermaye yatırımlarından fazla. Biri ‘Parsel parsel satıyorlar’ mı dedi?

Bundan sonraki 3 ayda ne olur? Seyahat gelirlerinin (başlıca turizm) bu üç ayda cari istikrara toplam katkısı tahminen 7,8 milyar USD olacak. Halbuki biz, bu sene her ay ortalama 7,6 milyar USD dış ticaret açığı vermişiz. Yani bu türlü giderse cari istikrar daha da bozulacak.

Tabii bir de ‘net hata noksan’ kalemi var. Yapılan revizyon birinci 8 aydaki net kusur ve noksanı 6 milyar USD azaltsa da hala cari açığın üçte ikisi, sisteme kaynağı belirli olmayan para girişlerinden sağlanıyor. Daha evvel de yazmıştık; bu iktisat modeli ‘hata’, iktidarın ahlakı ‘noksan’.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu