Dünya

Uluslararası Kozmetik Kongresi 1 Aralık’ta

Türkiye’nin kozmetik dalı ihracatı, 2022 yılının Ocak-Ağustos devrinde 1 milyar 18 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dalın, 2025 yılındaki dünya pazar hissesinin ise 750 milyar dolara ulaşacağı varsayım ediliyor. Açıklanan bilgilere nazaran, 162 ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında Irak, ABD, Rusya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Irak, 88 milyon dolar ile kozmetik kesiminde en çok ihracat gerçekleştirilen ülke olurken çabucak akabinde 87 milyon dolar ile ABD geliyor.

Sektör yine şekilleniyor

KÜAD Kongre Lideri Fuat Arslan, “Bildiğiniz üzere tüm dünyada bir zihniyet ve paradigma değişikliği yaşanıyor. Şu an, iklim krizi ve dünya ısısının ehemmiyeti artık alarm düzeyine geldi. Dünya ülkeleri de iklim hassasiyeti konusunu Dünya ömrü için bir tehdit ögesi olarak kabul etti. Bu kıymetli kabul ile birlikte kimi tedbirler için de süratlice kararlar alınmaya başlandı. Bu manada, üretim kararları, tüketim kararları, tedarik zinciri idaresi, lojistik, alternatif güç kaynakları, döngüsel iktisat, toprağa dayalı inovasyon, yüksek bilgi mühendisliği üzere kavramlardan tutun da kişisel hayat biçimlerine kadar pek çok değişiklik yaşanacak. Bilhassa, artık sanayi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları da bu durumun yönetilmesi konusunda acil aksiyon planları oluşturmak zorunda kalacak” halinde konuştu.

Yeşil mutabakat masaya yatırılacak

Arslan, “Dünyanın şu anki durumunu ve gelecekte oluşturacağı atmosferi, sürdürülebilirlik kavramın altında ele almak mümkün. Bu manada, Yeşil Mutabakat konusuna da sürdürülebilirliğe ulaşma sürecinin bir yol haritası olarak bakabiliriz. Dernek olarak, biz de hem firmalarımızla yaptığımız çalışmalar hem de her yıl gerçekleştirdiğimiz kongrelerimizle bu şuuru artırmak için çalışıyoruz. Yeşil mutabakat sürecinin dışında kalacak firmaların gelecek vakit diliminde yaşama talihinin olmadığının farkındayız. Üreticilerimizi, araştırmacılarımızı, sürecin kamusal paydaşlarını, ilgili etraf ve fikir kuruluşlarını bu değerli ve hayati mevzuyu tartışmaya ve bölümümüz için yol haritasını hazırlamaya davet ediyoruz. Bu kapsamda, düzenlediğimiz 6.Uluslararası Kozmetik Kongresi’nin bu yılki konusunu Yeşil Mutabakat olarak belirledik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu