Ekonomi

UBS, MSCI AC Dünya Endeksi için yıl sonu tahminini 750’den 800’e yükseltti

UBS finansal analistleri MSCI AC Dünya Endeksi için yılsonu tahminlerini 750’den 800’e yükselterek yaklaşık %6’lık bir potansiyel artışa işaret ettiler.

Projeksiyonun yükseltilmesine rağmen, yatırım bankası ayrıntılı bir raporda hisse senedi piyasaları için kısa vadeli zorluklar tespit etti.

Bu zorluklar arasında piyasa göstergelerinin önemli ölçüde aşırı gerilmiş olması, endeks içindeki korelasyonun oldukça düşük olması, fiyat momentum yatırım stratejisinin aşırı genişlemeye devam etmesi ve gerçek performans verilerinin yılın başından bu yana azaldığını gösteren ön anket verileri yer almaktadır.

Bununla birlikte, mevcut piyasa durumunun geçici bir konsolidasyon aşaması olduğu düşünülmektedir. Analistler, gelişmiş yapay zeka teknolojisinin iş dünyası üzerindeki etkisi, son ücret istatistikleri ve bankanın gelir ve kar marjı risklerine ilişkin endişelerinin azalması gibi cesaret verici hususlara vurgu yaptı.

“Gelişmiş yapay zekanın 2028’den itibaren verimliliği artırma olasılığını 1 puan artırarak (%2,5’e) %60’a (%35’ten) çıkardık. Birincil senaryomuzda, hisse senedi fiyatları yaklaşık %9 oranında değerinin altında” dedi.

Analistler sözlerine şöyle devam etti: “Enflasyonla ilgili acil endişeler var, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde gelecekteki ücret eğilimlerinin temel göstergeleri (çalışanların istifa oranı ve Ulusal Bağımsız İş Federasyonu anketi), gelişmiş yapay zekanın etkisi olmasa bile, birim çıktı başına işgücü maliyetinin %2’nin altına düşeceğini gösteriyor. Bu nedenle, enflasyonla ilgili mevcut endişelerin azalacağı görüşüne katılıyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu