Haber

Twitter’da kaos! Elon Musk, dolandırıcıların önünü açtı

Kısa mühlet içerisinde paylaştığı fikir değişiklikleriyle gündeme gelen Elon Musk, Twitter‘ın inanç kaybı yaşamasına sebep oldu. Mavi tik ile ilgili açıklamalardan sonra birtakım uydurma hesaplar, ünlüleri taklit ederek Twitter ortamını kaosa sürükledi.

Sahte hesaplar, Twitter Blue sayesinde mavi tik sahibi oldu

Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter kullanıcılarının mavi tik için muhakkak fiyat ödemesi gerektiğini duyurdu. Mavi tik onay sürecinin Twitter Blue abonelerine özel olacağını açıklayan Musk, kısa müddet sonra fikir değiştirdiğini söyledi.

Twitter, mavi tik tartışması sonrasında Blue aboneleri için “Resmi hesap” etiketi özelliği getirileceğini açıkladı. Musk, tıpkı gün Resmi hesap etiketi özelliğini kaldırdığını belirten bir Tweet attı.

Musk dediğini yaptı! Twitter’da ücretli doğrulama dönemi

Blue aboneliği satın alan kullanıcılara onaylı hesap anlamına gelen mavi tik rozetini dağıtılmaya başlandı. Bazı sahte hesapların Twitter Blue aboneliği satın alarak ünlüleri taklit ettiği ortaya çıktı.

Bir kullanıcı, Blue aboneliği satın alarak ünlü basketbol yıldızı LeBron James’i taklit etti. Lakers’tan takas talep ettiğini açıklayan düzmece hesap, gerçek sanılarak haber sitelerinde manşet oldu. Misal biçimde öteki atletlerin da taklit edildiğini tespit eden Twitter moderasyon grubu, duruma geç de olsa müdahale etti.

Musk, insanların ayda 8 dolar ödemesini sağlayarak botlardan ve istenmeyen bildirilerden kurtulma planında birkaç defa fikrini değiştirdi. Mavi tik özelliği ansızın yayına girdiğinden, herkes ayda 8 dolar karşılığında öteki birinin kimliğine bürünebilecek.

Birçok kullanıcı, ünlülerin ve markaların resmi Twitter hesabını mavi tik özelliği sayesinde basitçe bulup takip ediyor. Yapılan değişikliğin geri alınmadığı takdirde Twitter’ın itimat ortamından uzaklaşacağı iddia ediliyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu