Haber

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Astana Deklarasyonu yayımlandı

Kazakistan’içinde tutuldu Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. ZirvesiKararın nihai deklarasyonu yayımlandı.

Astana Deklarasyonu’nda örgütün Türk dünyasındaki işbirliğini derinleştirme ve Türk dünyasının değer ve çıkarlarını bölgesel ve uluslararası arenada daha da geliştirme konusundaki rolünü güçlendirme konusundaki kararlılığı vurgulandı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin karşılıklı kabul ve egemenliklerine, toprak bütünlüğüne ve uluslararası alanda tanınan topraklarının dokunulmazlığına saygı temelinde normalleşmesine desteklerini yeniden teyit eden bildiride, Macaristan’ın Ermenistan’a diplomat atama kararı aldığı belirtildi. TDT yönetimi takdirle karşılandı. Bildirgede, üye devletlerin Macaristan ile çok taraflı işbirliğini yoğunlaştırma kararlılığının bir kez daha teyit edildiği belirtildi.

Saldırılar kınandı

Açıklamada ayrıca TDT devlet liderlerinin, İsrail-Filistin krizine barışçıl bir çözümün ancak iki devletli çözüm temelinde barışçıl yollarla sağlanabileceğini yinelediği vurgulandı. Açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Gazze ve Filistin topraklarının geri kalan kısımlarında şiddetin artması ve durumun ciddi şekilde kötüleşmesi konusunda ciddi endişelerin olduğu belirtilerek, sivilleri hedef alan tüm saldırılar kınandı.

Acil insani yardım çağrısı

Yayınlanan bildiride, Filistin-İsrail çatışmasının tarafları, sivilleri ve sivil yerleşimleri korumak için derhal ateşkes ilan etmeye ve Gazze Şeridi genelinde acil ve engelsiz insani yardım sağlamaya davet edildi. Bildirgede, İsrail-Filistin çatışmasının barışçıl çözümünün ancak ilgili Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası hukuk ve iki devletli çözüm temelinde barışçıl yollarla sağlanabileceği ve bunun için bir garanti mekanizmasına ihtiyaç duyulduğu yinelendi. Bunun vurgulanmasını sağlayın.

2025 Türk Dünyası Finans Merkezi: İstanbul

Bildiride ayrıca TDT üyesi ülke liderlerinin, Astana’nın 2024 Türk Dünyası Finans Merkezi, İstanbul’un da 2025 Türk Dünyası Finans Merkezi ilan edilmesini memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Devlet başkanları bildiride, Doğu Zangezur Ekonomik Bölgesi ile Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni birbirine bağlayan ve “Çin-Kırgızistan-Özbekistan”ı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın yanı sıra “Kazakistan”ın da devreye sokulacağı belirtildi. -Türkmenistan-İran” ve “Tirmiz-Mazar” demiryolu hatları. “Şerif-Kabil-Peşaver” demiryolu sınırlarının değeri de dikkate alınarak, çoklu ulaşım yollarının geliştirilmesinde ortaya çıkan fırsatlardan faydalanılması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu