Ekonomi

Siemens endüstriyel kazançları tahminlerin altında kaldı

Alman mühendislik devi Siemens AG, ikinci çeyrekte endüstriyel sektördeki kazancının azaldığını bildirdi ve bu düşüşü fabrika otomasyonu bölümündeki yavaşlamaya bağladı.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, 31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemde endüstriyel kârının %2 azalarak 2,51 milyar Avro’ya (2,73 milyar $) gerilediğini duyurdu. Bu rakam, 2,68 milyar Avro kâr öngören analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Şirketin satışları da %1’lik düşüşle 19,16 milyar Avro’ya gerileyerek 19,28 milyar Avro’luk beklentinin altında kaldı. Bunun yanı sıra Siemens net kârının da 2,19 milyar Avroya gerilediğini kaydetti.

Fabrika yazılımı ve otomasyon konusunda uzmanlaşmış olan Dijital Endüstriler birimi, çeyrek boyunca siparişlerde, satışlarda ve kârda bir düşüş yaşadı. Buna karşılık Siemens, diğer iş alanlarında olumlu sonuçlara dikkat çekti; binalar ve ulaşım bölümlerinin her ikisi de gelir artışı bildirdi.

İcra Kurulu Başkanı Roland Busch şirketin performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Siemens Akıllı Altyapı, Mobilite ve endüstriyel yazılım alanlarındaki güçlü gelir performansıyla dayanıklılığını kanıtladı; bu da Dijital Endüstriler’in otomasyon işindeki mevcut durgun talebi neredeyse dengeledi.”

Mali sonuçlar, şirketin diğer bölümleri iyi performans göstermeye devam etse bile Siemens’in otomasyon bölümünün karşılaştığı zorlukları yansıtıyor. Şirketin raporlama için kullandığı cari döviz kuru 1 € ile 0,9188 $ arasındaydı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu