Haber

Muşlu aileler 1,5 yıldır evlat nöbetinde

Diyarbakır’da başlayan evlat nöbeti, birçok anneye umut oldu…

Çocuklarının fotoğraflarını alan anne ve babalar, Muş, Hakkari ve Van’da hareketlere katılmaya başladı.

HDP vilayet binası önünde kararlılıkla devam eden evlat nöbetinde gözü yaşlı aileler, PKK tarafından kaçırılan çocuklarına teslim ol davetinde bulunuyor.

Aile sayısı 42 oldu

Muş’ta 1,5 yılı geride bırakan ailelerin sayısı 42’ye yükseldi.

Aileler 7 Nisan 2021’den beri her hafta çarşamba günü parti binası önünde oturma eylemi yapıyor.

Bin yıl da olsa bekleyeceğiz”

Anne Naciye Sönmez Yıldız, 2016’da oğlunun okurken kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.

Muş’ta 1,5 yıl evvel başlattıkları hareketlerinde sayılarının her geçen gün arttığını belirten Yıldız, “Oğlumun geri dönmesini istiyorum. Çocuklarımıza sesleniyorum, gelin devlete teslim olun. Sizi kandırdılar biliyorum. 1,5 yıldır burada bekliyoruz. Bin yıl da olsa bekleyeceğiz. Sen hata yapmadın, onlar seni kandırdı. İçimiz yandı yeter artık. Çocuğum gelinceye kadar buradan kalkmayacağım.” diye konuştu.

1,5 yıl Diyarbakır’da eylem yaptıktan sonra Muş’a geldim”

Oğlundan 6 yıldır haber alamadığını söz eden Şahinaz Özcan da aksiyonu sürdürmekte kararlı olduklarını aktardı.

Bir çocuk bile dağda kalmayıncaya kadar hareketi devam ettireceklerini vurgulayan Özcan, “Çocuğumu HDP, PKK götürdü. 6 yıldır oğlumun yolunu gözlüyorum. 3 yıldır eylem yapıyoruz. 1,5 yıl Diyarbakır’da eylem yaptıktan sonra Muş’a gelerek eylemimi sürdürdüm. Çocuğum gelene kadar buradayım. Oğlum, sesimi duyuyorsan gel, devlete teslim ol.” diye konuştu.

Dağa götürülen oğlu Yusuf Budak için hareket yapan Mehmet Zeki Budak, 8 yıl evvel oğlunun kandırılıp dağa götürüldüğünü aktardı.

İçimizde vatan ve devlet sevgisi var”

Diyarbakır, Muş ve Van’da aksiyon yaparak uğraşını sürdürdüğünü belirten Budak, şöyle konuştu:

“Her yerde oğluma davet yapıyorum. Biz bu yolun yolcusu değiliz. İçimizde vatan ve devlet sevgisi var. Memleket aşkı var. Oğlum, her ne kadar seni kandırıp dağa götürmüşseler de vatanına, konutuna dön. Oğlum gelse dahi harekete devam edeceğim. 1,5 yıl değil 10 yıl da olsa hareketi sürdüreceğim. Bunlar (teröristler) vatan ve memleket hainidir, istiyorum ki oğlum gelsin, onların kirli emellerine katılmasın. Oğlumu niçin öldürtsünler? Sebebi nedir? Bunu HDP’ye soruyorum. Sizin ne hakkınız vardı, beni zor duruma düşürdünüz, evladımı ölüme götürdünüz. Kendi evlatları üniversitelerde okuyor, Avrupa’da yaşıyor. Benim oğlum dağlarda, var mı yok mu onu da bilmiyorum.”

Seni kandırıp götürdüklerini biliyorum”

Her sabah uyandığında oğlunun yolunu gözlediğini anlatan Budak, “Yaklaşık 40 kişi geldi, evlendi, çocuk sahibi oldu. Gel oğlum, her vakit arkandayım. Seni kandırıp götürdüklerini biliyorum. Oğlum 20 yaşında gitti, ilaç kullanıyordu. 8 yıldır hiç haber alamadım. Hiçbir vakit devletimize, polisimize, teşkilatımıza ihanet etmedik. Allah bizi hakikat yoldan ayırmasın.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu