Haber

Konyaaltı Sahilinde Popo Kirliliği

ANTALYA’da sıcak havalarda denize girmek ve serinlemek isteyenlerin geldiği Konyaaltı Sahili’nde çakıl taşlarının arasına gizlenip söndürüldükten sonra yere atılan dipçikler kirliliğe neden oldu. Üniversite öğrencileri dalışları sırasında etrafa atılan dipçiklerin zamanla denize ulaşmasıyla su altında oluşan kirliliği gözlemledi.

Yaz aylarında onbinlerce yerli ve yabancı turistin güneşlenip denize girdiği Konyaaltı Sahili’nde yere atılan izmaritlerin yoğunluğu dikkat çekti. Sahile serilen ve çakılların ortasına bırakılan izmaritler çevre kirliliğine neden oldu. Söndürüldükten sonra üzeri çakıl taşları ile kapatılarak gizlenmeye çalışılan kıyıya gelişigüzel atılan izmarit ve fındık kabukları çevre kirliliğine neden oldu. Kıyıdaki sigara yoğunluğuna benzer şekilde deniz tabanında da görüldü. Akdeniz Üniversitesi (AU) Sualtı Topluluğu öğrencileri dalışları sırasında deniz tabanındaki dipçiklerin kirliliğini gözlemlediler. Tabanda sığ alanlarda biriken popo yoğunluğu öğrencileri şaşırttı.

‘PAMUK YIĞINI GİBİ DÜĞME YIĞINI GÖRÜYORUZ’ AÜ Su İşleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Plajlar kalabalık. Aileler sahilde oturup yüzüyor, sohbet ediyor. kumsala yanlarında getirdikleri meşrubatlar.çekirdek, midye kabuğu, izmariti ve meşrubat kapakları sahile bırakılır.Bunlar zamanla denize ulaşır.ıslak mendiller,plastik bardaklar.rüzgarla denize ulaşır. Bu atıklar denizlerde plastik ve atık kirliliği yaratıyor” dedi.

Sahilde 1 metrekarelik alanda yüzlerce izmarit görüldüğünü ifade eden Prof. izmaritlerde nikotinin yanında farklı kimyasallar da var.Bunlar deniz suyunda kirlilik yaratıyor.Görsel kirliliğin yanı sıra denizdeki atıklar yani mikroplastik atıklar deniz canlıları üzerinde birikiyor. Bu balıkları ye” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu