Teknoloji

Keşfedilen yeni bir taş disk, eski bir Maya top oyunu olan Pelota’yı gösteriyor.

Güney Meksika’nın ikonik Chichen Itzá bölgesinde Eski bir Maya top oyununu betimleyen bir taş disk gün ışığına çıkarıldı.Basitçe ” pelota” (“Top”) olarak bilinen sporun Maya İmparatorluğu’nun sosyal ve politik yaşamında değerli bir rol oynadığına inanılıyor ve arkeologlar bu eserin 1.100 yıldan daha uzun bir süre önce oynanan bir oyunun anısına yapılmış olabileceğini düşünüyor.

Çalışma, üzerinde klasik bir pelota takımı giyen iki figürün resminin bulunduğu, glifli bir metin şeridi ile oyulmuştur. Pelota Oyuncu Diski isim. Yazıtın içinde, araştırmacılar MS 894’e karşılık gelen bir Maya takvimi tarihine bir referans buldular.

Çapı 32,5 santimetre ve ağırlığı 40 kilo olan eser, Casa Colorada (Renkli Ev) adlı bir yapının içinde bulundu. Chichanchob olarak da bilinen kompleks, adını kırmızıya boyanmış iç mekanlarından alıyor. Kendi pelota mahkemesi vardı.

Arkeolog Francisco Perez RuizMeksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) tarafından yayınlanan açıklamada, “ Bu alanda hiyeroglif yazı bulmak nadirdir ve hatta tam bir metin bulmak daha da nadirdir. Bulunan son örneğin üzerinden 11 yıl geçti” diyor.

Yazıtta belirtilen tarihe göre disk muhtemelen Klasik veya Erken Klasik Sonrası Maya dönemi uzanır. Pérez Ruiz’e göre, iş muhtemelen o sırada Casa Colorada’da gerçekleşen bir pelota maçıyla ilgili çok önemli bir olayı işaret etti.

Oyulmuş manzarayı anlatan arkeolog Santiago Alberto Sobrino Fernandez, “ soldaki karakter tüylü bir başlık ve muhtemelen bir nilüfer gibi çiçek şeklinde bir öğeye sahip bir kuşak takıyor. Yüzle aynı hizada nefes alma ya da ses olarak yorumlanabilecek bir kaydırma vardır. Rakip oyuncu, Chichén Itzá’da birçok kez temsil edildiği görülen ve ‘yılan sarığı’ olarak bilinen bir başlık takıyor. Birey, pelotayı oynamak için koruyucu bir giysi giyer.

Maçın sonucu gibi diskte belirtilen oyuncuların kimliği de bilinmiyor, ancak metnin daha fazla yorumlanması hem maçın doğasını hem de final skorunu ortaya çıkarabilir.

pelota nedir?

Pelota tipik olarak oyuncuların kalçalarını, dirseklerini veya dizlerini kullanarak ittiği lastik bir topla oynanırdı. Araştırmacılar, oyunun sembolik bir anlamı olduğuna inanıyorlar ve önceki araştırmalar, bazı pelota toplarının ölen Maya hükümdarlarının küllerini bile içerdiğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu