Haber

Güney Afrika, İsrail’i uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymaya çağırıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’i uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymaya ve sivillerle ilgilenmeye çağırdı.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in, yabancı uyrukluların Gazze’den tahliyesi sırasında “dost” olarak nitelendirdiği ülkelerin vatandaşlarına öncelik verdiği, Güney Afrika ve Güney Afrika gibi “dost olmayan” ülkelerin ise İsrail’e yardım ettiği iddia edildi. saldırılara karşı çıkanlar ise listenin sonuna itildi. .

Açıklamada, İsraillilerin yabancı uyruklu bireyleri kabul etme hızının yavaş olduğu dikkate alındığında, sıranın 20 gün sonra Güney Afrikalılara gelebileceği kaydedildi.

Açıklamada, yabancı uyruklu kişilerin Gazze Şeridi’nden zamanında serbestçe ayrılmasına izin verilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğu, İsrail’in hastanelerde, ambulanslarda, okullarda, apartmanlarda ve özel araçlarda Filistinli sivilleri doğrudan hedef almasının “savaş suçu” olduğu belirtildi. “.

Açıklamada, “Güney Afrika bir kez daha İsrail’i uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymaya ve Cenevre Sözleşmeleri ile uluslararası insani hukuk kapsamında sivilleri korumaya çağırıyor.” ifadesine yer verildi. Sözlerini kullandı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının uluslararası insani hukuku ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu eylemler, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu üyelerinin ezici çoğunluğu tarafından onaylanan acil bir ateşkesin gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor. İsrail, Binlerce insanı yerinden etti.” “Sifa ve Kudüs’teki sivillerin barındığı hastaneleri bombalamaya yönelik süregelen tehditleri uluslararası toplum tarafından kınanmalıdır.” ifadelere yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu