Haber

Gemlik’te şehir bahçesi için çalışmalar başladı

Gemlik Belediyesi, tarımı tabana yayma anlayışıyla çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Gemlik Eski Mezbaha’nın yanındaki kreş alanına Gemlik Kent Bahçesi yaptıran Gemlik Belediyesi, ilçede yaşayan ve topraktan uzaklaşan öğrencileri toprakla buluşturacak. Belediyenin Eski Mezbaha’nın yanına kuracağı kent bahçesi ile toprakla buluşmaktan mahrum kalan çocuklara tarımsal uygulamaları öğretecek ve organik tarım konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Tarımsal üretimin her geçen gün azaldığı ülkemizde çocuklarımıza toprağı sevdireceğiz” dedi.

İnşaat çalışmalarının başladığı ve toplam 1500 metrekare arazi içerisinde yaklaşık 40 farklı bölümün yer alacağı Gemlik Belediyesi Kent Bahçesi, ulaşım açısından da sağlayacağı kolaylık ile diğer kent bahçelerinden farkını şimdiden gösteriyor.

Başkan Sertaslan, “Öğrencilerimize organik tarım yapma imkanı sağlayacağız”

Kent Garden üretim işiyle ilgili konuşan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, bunun Gemlik için bir ilk olduğuna değindi. Gemlik’te organik tarımı her yaştan vatandaşa ulaştırmak için çalıştıklarını kaydederek, “Kent bostanları, toprağıyla uğraşmak isteyip de toprağı olmayan okullarımızın organik tarımına katkı sağlayacak. Daha önce fidanlık olarak kullandığımız bu alanda yaptığımız düzenleme ile öğrencilerimize organik tarım yapma imkanı sağlayacağız. Kent Bostanı olarak çalışmalarına başladığımız bu alan ulaşım açısından sağladığı kolaylık ile diğer kent bahçelerine göre daha avantajlı durumda” dedi.

“Tarıma katkılarımız devam edecek”

Gemlik Belediyesi’nin tarıma yaptığı katkılarla lider belediye olduğunu vurgulayan Başkan Sertaslan, “Göreve geldiğimizden bu yana zeytinin başkenti Gemlik’te çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak adımlar attık. Bursa’nın ilk analiz laboratuvarını kurduk. Köylerimizde yeni sulama göletleri yapıyoruz. Dolu felaketinde üreticimizin yanında olduk. Mağduriyetlerini gidermek için mahsullerini piyasa fiyatının iki katına satın aldık. Kendi markamızı kurarak Gemlik zeytininin marka değerine katkıda bulunduk. Düzenli olarak kara yollarımızda tesviye çalışması yapıyoruz. Her yıl yüz binlerce organik fidan dağıtıyoruz. Tarıma ve çiftçimize katkılarımız devam edecek. Çiftçilerimizin gelişmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu