Ekonomi

Eti Bakır, Elazığ’a 350 milyon dolarlık yeni tesis kuracak

Elazığ’da 350 milyon dolarlık yatırımla yapımı devam eden yeni tesiste her yıl ortalama 1 milyon ton bakır cevheri işlenecek.

Cevherden son esere kadar üretim yapabilen Türkiye’nin tek entegre tesislerine sahip Eti Bakır, Küre ve Samsun’dan başlayıp Elazığ’a uzanan Mardin’deki madencilik 4.0 atılımının yeni adresi oldu. Şirket, Elazığ’ın Maden ilçesinde yeni bir tesis inşaatı için çalışmalara başladı. Eti Bakır Elazığ İşletme Müdürü Cem Yüceer, bakırın geleceğin en stratejik hammaddelerinden biri olarak gösterildiğini söyledi. Elazığ’da 350 milyon dolarlık yatırımla kuracakları tesiste yılda ortalama 1 milyon ton bakır cevheri işleyeceklerini belirten Yüceer, burada yapılacak üretimle cari açığın kapanmasına her yıl 200 milyon dolar katkı sağlayacaklarını bildirdi.

İstihdamda yerel öncelik

Eti Bakır’ın 9 tesisiyle Türkiye’nin bakır ihtiyacının yüzde 20’sini karşıladığını vurgulayan Yüceer, “Siirt, Mardin ve Adıyaman’da 3 tesisimiz bu bölgede yer alıyor. Bu bölgenin en büyük yatırımcısıyız. Şimdi madencilik bilgi birikimimizi ve tecrübemizi Elazığ’a kazandıracağız. Bulunduğumuz diğer tüm bölgelerde olduğu gibi bölgeye ve bölge insanına fayda sağlamak için var gücümüzle çalışacağız.”

Maden sahasında arama, geliştirme ve heyet çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yüceer, “Yer altı arama galerisi, kuyu, kule, fabrikalar, yönetim ve sosyal tesislerden oluşacak alanda kurulacak işletmemizde yaklaşık 750 kişiye istihdam sağlayacağız. Tüm tesislerimizde olduğu gibi istihdamda önceliğimiz bölgede yaşayanlar olacak.”

Son yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak bakır talebinin arttığının altını çizen Yüceer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin bakır üretimini artırmak için yeni yatırımlar da yapıyoruz. Elazığ’ın Maden ilçesinde 350 milyon dolarlık yatırımla kuracağımız ve 3 yıl içinde faaliyete geçecek tesisimiz ile Eti Bakır’ın toplam katot bakır üretimi 20 bin ton artarak 90 bin tona ulaşacak.” – ELAZIĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu