Ekonomi

DuPont hisseleri güçlü ilk çeyrek kazançları ve iyimser görünümle %3 arttı

WILMINGTON, Del. – DuPont (NYSE: DD) ilk çeyrek için analist beklentilerini aşarak 0,65 dolarlık analist tahmininden 0,14 dolar daha yüksek olan 0,79 dolarlık düzeltilmiş EPS bildirdi.

Şirketin geliri de tahminleri aşarak 2,81 milyar dolarlık konsensüs tahminine karşılık 2,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde DD hisseleri %3,04 artış gösterdi.

Kimya devi ayrıca EPS ve net satışlar için 2024 yılı beklentilerini de yükseltti. DuPont şimdi 3,45 ila 3,75 dolar arasında bir düzeltilmiş EPS aralığı öngörüyor ve 3,60 dolarlık orta nokta 3,45 dolarlık analist konsensüsünü aşıyor. Şirket, tüm yıl için 12,1 ila 12,4 milyar dolar gelir öngörürken, orta nokta olan 12,25 milyar dolar, 12,12 milyar dolarlık konsensüs tahmininin biraz üzerinde.

DuPont’un CEO’su Ed Breen, güçlü ilk çeyrek performansını beklenenden daha iyi hacimlere ve operasyonel uygulamaya bağlarken, özellikle Yarı İletken Teknolojilerindeki yıldan yıla %11’lik hacim artışına dikkat çekti. Şirket ayrıca işletme sermayesinin iyileştirilmesine odaklanılması sayesinde nakit akışında yıldan yıla önemli bir iyileşme yaşadı.

Olumlu sonuçlara rağmen, DuPont’un net satışları geçen yılın aynı dönemine göre %3 oranında azaldı ve organik satışlar %6 oranında düştü. Bu kısmen, endüstriyel bazlı işletmelerdeki kanal envanter stoklarının azalmasından kaynaklandı. Bununla birlikte, elektronik pazarı toparlanma işaretleri göstererek şirketin genel olumlu performansına katkıda bulundu.

Bu çeyrekte faaliyet FAVÖK’ü 682 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu rakam bir önceki yılın 714 milyon dolarlık seviyesine göre hafif bir düşüş gösterdi. Düzeltilmiş serbest nakit akışı ise geçen yıla göre %65 gibi önemli bir artış göstererek 286 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DuPont’un CFO’su Lori Koch, 2024’ün ikinci çeyreğinde beklenen ardışık satış ve kazanç artışına atıfta bulunarak şirketin güncellenmiş rehberliğine olan güvenini dile getirdi. Beklenen büyüme, olumlu mevsimsellik, elektronik pazarında devam eden toparlanma ve endüstriyel bazlı son pazarlarda kanal stoklarının azalmasından kaynaklanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu