Haber

Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nda Sporcular Beklentilerini Anlattı

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu’da 28 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nda toplam 18 sporkol olacak.

Farklı ülkelerden sporcular, Üniversite Oyunları ve kültürel etkileşim faaliyetlerinden beklentilerini dile getirdiler.

SES 1 (Türkçe): NUSRET KAYHAN ALTUNKAYA, Türk Wushu sporcusu:

“Wushu orada çok popüler bir spor. Çin cet sporu. Onlarla antrenman yaptım. Benim için keyifli bir süreçti.

Bireysel olarak kendimizi geliştirirken Türkiye’nin Wushu’sunu da geliştirmeye çalışıyoruz. Çünkü sporcu ne kadar yetkin olursa, antrenör de o kadar iyi olur, yurtdışında madalya alma şansı o kadar artar.

Bu düzenleme için gerçekten heyecanlıyım. Çünkü branşımız yarı olimpik bir branştır. Yarı olimpik branşlar olimpiyatlara katılamaz. Bu bizim ve şubemiz için en büyük ve en prestijli yarış. Olimpiyatlardan sonraki en büyük yarışma bu.

Bu yarışmayı Çin’de yapmak bizim için başka bir zorluk teşkil edecek. Çünkü bir cet sporu olduğu için Çinlilerin buna çok değer vereceğini düşünüyorum. Çok iyi rakiplerim olacağını düşünüyorum ama kimse yenilmez değil.

Ben zaten Çince biliyorum. Çinlilerle güzel bir diyalog kuracağımı düşünüyorum. Önce yarışmaya odaklanacağım sonra kültürel etkinliklere zaman ayıracağımı düşünüyorum.”

SES 2 (Endonezce): BRIGITA MARCHELIA RUMANBI, Endonezyalı badminton oyuncusu:

“Tüm öğrenci-sporcular bu fırsata sahip değil. Endonezya grubuna girebildiğim için minnettarım. Bu bana Üniversite Oyunlarının ruhunu hissettirecek.”

SES 3 (Endonezya dili): WAHYU SETIAWAN, Endonezyalı 100m koşucusu:

“Sporun başta biz üniversiteliler olmak üzere tüm milletleri bir araya getirmesinden çok umutluyum. Böylece ülkelerimizde spora ilişkin görüşlerimizi paylaşma fırsatı bulacağız.

Bu yarışma üniversiteler için çok değerli. Diğer ülkelerle işbirliğimizi artırabiliriz.

FISU maçında farklı ülkelerin spor sistemlerini görmek güzel. Her ülkenin güçlü yanlarından öğrenebiliriz.

Çin, Asya için inanılmaz. Çin harika yarışlar düzenleyebilir ve çok başarılıdır. Sporcuları organize etme, yönlendirme ve yönetme konusunda sorunsuz bir sisteme sahipler.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Jakarta/İstanbul’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu