Haber

Depremde ölen komşularının isimlerini telefonundan silemiyor.

Maraş merkezli depremde yıkılan binalarda 400’e yakın kişinin hayatını kaybettiği Osmaniye’nin Esenevler İlçesi Muhtarı Tarık Sesli, kayıp komşularının isimlerini telefon rehberinde tutmaya devam ediyor.

15 yıldır muhtarlık yapan Sesli, 6 Şubat’ta yaşanan ilk depremin ardından mahalleye koştuğunu ve 4 büyük binanın yıkıldığını gördüğünü söyledi. Sesli, “1000 dairemiz yıkıldı. 400’e yakın cenazemiz var. Kentte gerek bina gerekse cenaze anlamında en fazla kaybı mahalle olarak biz yaşadık.”

Enkazdan çıkarılan ve sahipleri tarafından bulunması için kendisine getirilen eşyaları hâlâ sakladığını belirten Sesli, “Muhtarımızın odasında da bir bölüm yaptık. Bu eşyaların saklanabileceği bir köşe olsun istedik.” Sergilendi. Bizi arayanlar oldu, yakınlarının eşyalarını almaya gelenler gitti. Geçen gün 8 aydır açmadığım çantayı açtım.” “Depremde ölen bir ailenin fotoğrafları ve kimlikleri vardı. O aileyi çok iyi tanıyordum. Çok üzüldüm” dedi.

Tarık Sesli

YIKIMI İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN CANLI YAYIN

Deprem sonrasında kaybolanların yanı sıra başka bölgelere göç edenlerin de olduğunu belirten Sesli, eski günleri üzüntüyle hatırladığını, binalar yeniden yapılsa bile arkadaşlarını bir daha göremeyeceğine dikkat çekti.

Muhtar Sesli şu ifadeleri kullandı:

“Tüm ölenlerin telefon numaraları elimde, silemiyorum. Bazen açıp rehberlerime bakıyorum. Bu insanları her gün görüyordum ve gördüğümde mutlu oluyordum. Hepsiyle her gün tanışıyorduk. selamlaştık, yemek yedik, çay içtik. O yüzden bu deprem benim için çok acı oldu. Ölenlerin hepsini tanıyordum. Benim için çok sıkıntıydı. Birinin numarasını ararken karşıma çıktı. Telefon defterimde ölenlerin isimleri. Y’ye basıyorum, Yılmaz abi geliyor, B’ye basıyorum, Bülent abi geliyor. Silmek istemiyorum, silmek içimden gelmiyor. Hayatta kalanların çoğu uzaklaştı. Bazıları Hatta yurt dışına bile çıktık. Hala onlarla iletişim halindeyiz. “Bazıları binalarının enkazını görmek istiyor, ben onları çekiyorum. Bazıları ağır hasarlı binalarının yıkımını izlemek istiyor, onlara canlı yayın yapıyorum. Allah bir daha böyle acıları yaşatmasın, tek dileğim bu.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu