Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM mesajı

ANKARA (İGFA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü ve Birleşmiş Milletler (BM) Örgütü’nün kuruluşunun 78. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu BM Teşkilatı’nın 78’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, dünyada barışın, refahın, adaletin ve huzurun tesisi için BM çatısı altında çalışan herkese teşekkür etti.

İnsanlığın, özellikle Filistin ve Ukrayna’daki sıcak çatışmalardan iklim değişikliğine, açlık ve yoksulluktan İslam düşmanlığına kadar çok çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle 7 Ekim’den bu yana sivil yerleşim yerlerinin, yerleşim yerlerinin, yerleşim yerlerinin, Gazze’de ibadethaneler ve hastaneler yıkıldı. Okulları hedef alan ve soykırım boyutuna ulaşan katliamların yaşandığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ifade etti:

“İsrail yönetiminin sivillere yönelik hukuksuz ve sınır tanımayan saldırıları karşısında uluslararası toplum ne yazık ki yeterli bir test yapamıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, akan kanı durdurmak yerine bir an önce ateşkesi sağlayarak, gerekli önlemleri aldığını görüyoruz. Sivil kayıpların önlenmesine yönelik adımlar, tek taraflı tutumuyla krizi daha da derinleştiriyor.” Gazze halkına topyekûn ceza verilmesini izleyen bir yapının insanlığa umut vermesi, küresel barış ve istikrarı sağlaması elbette mümkün değildir.

BM’ye bağlı kurumlar, özellikle de Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), bizzat BM Güvenlik Konseyi tarafından işlevsiz hale getiriliyor. BM’nin itibarına en büyük zararı bir başka BM kurumu veriyor. “Ancak BM’nin temsil ettiği değerlerin ve kurallara dayalı küresel sistemin merkezinde yer alan çok taraflılık ilkesinin güçlü bir destekçisi ve savunucusu olmaya devam ediyoruz.”

“Küresel açlık krizi tehlikesini önledik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin BM genel bütçesine en fazla katkı sağlayan ilk 20 ülke arasında yer alırken, İstanbul’un BM genel merkezi olması yolunda da önemli adımlar attığını belirterek, çeşitli BM kurum ve kuruluşlarının bölgesel merkezlerinin İstanbul’da bulunduğunu hatırlattı. İstanbul.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu