Haber

Çin, BM’yi Ukrayna krizinin çözümü için uluslararası çaba göstermeye çağırdı

Geng, “Ukrayna krizinin karmaşık nedenleri var ve çözümü kolay değil. Krizin çözümü için tüm tarafların birbiriyle uyum içinde çalışması gerekiyor.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 9 Eylül (Xinhua) — Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, barışın sağlanması ve Ukrayna krizinin çözülmesi için uluslararası çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Geng Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki kriz devam ederken bölgedeki yüksek gerilimin de sürdüğünü ve krizin yayılma etkilerinin hızla arttığını söyledi. Daimi Temsilci Yardımcısı, ateşkesin bir an önce sağlanması ve barışın tesis edilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nin daha büyük bir sorumluluk duygusuyla ve aciliyetle çalışması gerektiğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi’ne hitaben Geng, “Çeşitli barış girişimlerinin uygulanmasını desteklemek ve uluslararası kolektif güvenlik mekanizmasının temel rolünden yararlanmak için BM Şartı tarafından sağlanan arabuluculuk araçlarından en iyi şekilde yararlanmaya öncelik verilmelidir.” dedi.

Geng, “Ukrayna krizinin karmaşık nedenleri var ve kolay bir çözümü yok. Krizin çözümü için tüm tarafların uyum içinde çalışması gerekiyor. Siyasi çözüm kapısı ne kadar zor olursa olsun kapatılamaz, teşvik edici çabalar sarfedilir.” Ateşkes ve barış görüşmeleri durdurulamaz, diplomatik müzakere süreci de durdurulamaz.’ dedi.

Geng, Çin’in Ukrayna meselesine ilişkin tutumunun tutarlı ve net olduğunu belirtti. Daimi Temsilci Yardımcısı, Çin’in her zaman tüm ülkelerin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasını, BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine bağlı kalmayı, tüm tarafların meşru güvenlik kaygılarını ciddiye almayı ve barışın sağlanmasına izin veren tüm çabaları desteklediğini belirtti. Krizin barışçıl yollarla çözülmesi gerekiyor.

Çin’in tüm taraflarla diyaloğu ve bağı güçlendirmeye hazır olduğunu belirten Geng, Ukrayna krizinin siyasi analizini desteklemek için çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu