Ekonomi

Bursa’da kurulacak katı atık tesisinden 100 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde maden sahalarıyla çevrili bölgede kurulacak Batı Sertifikalı Entegre Katı Atık Tesisi’nin 100 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 4 yıllık ÇED süreci tamamlanan ve önümüzdeki günlerde temelinin atılması planlanan Batı Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi’nin Avrupa’da 570 örneğinin bulunduğunu bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre tesis çöplük olmayacak, atıklar gelişen teknolojilere ve mevzuata uygun şekilde işlenerek enerji ve hammadde üretimi gerçekleştirilecek.

Tesis en yakın yerleşim yerine 1,5 kilometre mesafededir. Kayapa ve Kuruçeşme ile maden sahalarının çevrelediği bölgede 185 hektarlık alan üzerine kurulacak tesis hakkında 3 farklı üniversiteden uzmanlar olumlu görüş verdi.

Su kaynakları, rüzgar koşulları ve lokasyona göre 31 kriterde testi geçen yeni tesis, bilimsel çalışmalara göre en uygun yer olarak belirlendi. Tesisten kaynaklanan herhangi bir koku sorunu yaşanmayacaktır. Proje şehrin güneybatısında yer alıyor. Kapalı alanlardan oluşacağı için koku sorunu yaşanmayacaktır.

Tesis için bölgede alternatif yol inşa edilecek. Yerleşim alanlarının dışından geçecek. Entegre katı atık tesisleri için yer seçimi ve izin ÇED süreçleri uzun zaman almaktadır.

Kayapa Kuruçeşme’nin süreci 4 yılda gerçekleşti. ÇED süreci Aralık 2023’te sona erecek. Mevcut şehir düzenli depolama sahasının 2027 yılına kadar kullanılacağı dikkate alındığında bunun hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Tesisin yapılmaması durumunda etrafı mayınlarla çevrili alan mayınlar tarafından kullanılmaya devam edecek.

Tesis 30 yıl boyunca hizmet verecek. 100 bin konuta elektrik üretecek tesis, sanılanın aksine bölgeye ve Bursa’ya çevresel ve ekonomik fayda sağlayacak. -BURSA

vakfikebir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu