Haber

Bulgaristan’daki Osmanlı Mektebine Osmangazi Hizmeti

Osmangazi Belediyesi, tam 100 yıldır tüm baskı ve zulümlere karşın Balkanlar’daki Türk Müslüman tarihi için büyük değer taşıyan Bulgaristan’ın Şumnu kentindeki tarihi Nüvvâb Mektebi’ne (İmam Hatip Lisesi) spor alanı kazandırdı. Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte tarihi okulu ziyaret eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, okulun dini ve ulusal pahaların geleceğe aktarılmasındaki tarihi rolünün süreceğini söyledi.

Balkanlar’daki soydaşlarla münasebetini güçlendirmek ismine bugüne kadar birçok toplumsal ve kültürel aktiflik düzenleyip, tarihi mirası ayağa kaldıran Osmangazi Belediyesi, son olarak Bulgaristan’ın Şumnu kentindeki tarihi Şumnu İmam Hatip Lisesi, tarihteki ismiyle Nüvvâb Mektebi’nin bahçesine, okulda eğitim gören öğrencilerin basketbol, tenis ve voleybol üzere çeşitli sporları yapılabileceği hoş bir spor alanı yaptı. Bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutlayan okulu Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte ziyaret eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, asırlık okula hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını tabir etti.

Asırlık Okul Yeni Spor Alanına Kavuştu

Şumnu Nüvvâb Medresesi’nin Balkan Türkleri ve İslam dünyası için değerli bir eğitim yuvası olduğunun altını çizen Lider Dündar, “Zaman vakit açılıp kapanmış ama 90’lı yıllardan bu yana kesintisiz hizmet veren değerli bir okulumuz. Geçtiğimiz yıl Kadir Gecesi’nde burada düzenlediğimiz iftarda, okul idarecilerimizin birtakım talepleri olmuştu. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak, okulun bahçesinin bozulan yerini yenilemek için çalışma başlattık. Asfalt kaplama, akrilik boya çalışmaları ve etraf düzenlemesiyle bahçe, hoş ve sağlıklı bir görünüme kavuştu. Öğrencilerin rahat bir halde spor yapabilecekleri bu bahçenin güzel olmasını diliyorum. Nüvvâb Medresesi’nin tarihte olduğu üzere, yetiştirmiş olduğu öğrenciler ve bilim adamlarıyla bu bölgeye, Balkanlar ve İslam alemine katkı sağlamasını temenni ediyorum. Buradan yeni âlimlerin, bilim adamlarının çıkmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Yapılan hizmetler güzel olsun, rabbim çocuklarımıza zihin açıklığı versin” dedi.

Tarihi okulda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Lider Dündar, dolgu çalışmasıyla sahanın yükseltildiğini, asfalt atılmasının akabinde voleybol alanlarına uygun akrilik boya ile tabanın kaplandığını kaydetti. Dündar, spor alanına basket potalarının yerleştirilmesinin yanı sıra oturma kümelerinin da yenilendiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de açıklamasında, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek, “Büyükelçiliğimizin ve Müslüman Türk azınlığının en büyük destekçisi olan Mustafa Dündar başkanımız ile geçen yıl Kadir Gecesi’ni burada vatandaşlarımızla birlikte idrak etmiştik. O gece Mustafa başkanımızdan taleplerimiz olmuştu ve başkanımız bütün imkânlarını kullanarak çok güzel bir park ve spor alanı kazandırdı. Nüvvâb Okulumuz’un 100. yılında bize güzel bir hizmet kazandıran Başkanımız Mustafa Dündar ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şumnu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Ramazan Savaş da 100 yıllık geçmişi olan okulun daha evvel çok makûs bir durumda olduğunu belirterek, “Bahçenin zemini çok kötü olduğu için öğrencilerimiz spor yapamıyordu. Mustafa Dündar Başkanımız, bizi kırmadı ve hemen talimat verip işe başladılar. Okulumuzun 100. kuruluş yılında sahamızın açılışını yapmak kısmet oldu. Artık öğrencilerimiz burada rahatlıkla spor yapıp, boş zamanlarını değerlendirebilecek. Başkanımıza çok teşekkür ederiz” tabirlerini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş’tan Dündar’a Teşekkür

Okulu ziyaret eden Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş da yeni hizmete açılan spor alanını Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ile birlikte inceledi. Öğrencilerin basket atışlarını izleyen Erbaş, okula katkılarından ötürü Lider Dündar’a teşekkür etti. Program kapsamında tarihi okulun içerisini de gezen Prof. Dr. Erbaş ve beraberindekiler, Nüvvâb İmam Hatip Lisesi’nin tarihi hakkında evrak ve yazışmaların yer aldığı alan ile ilgili yetkililerden bilgi alırken, bir sınıfa girerek ders sıralarında oturup sohbet etti.

Ziyarette, Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş ve Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’ın yanı sıra; Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmet, Şumnu Nüvvâb Okul Müdürü Şerif Hüsnü, bölge müftüleri ve soydaşlar hazır bulundu.

Başkan Dündar, Bulgaristan programı kapsamında Şumnu Tiyatro Salonu’nda “Milletlerarası İlmi Toplantı: Asırlık İlim ve İrfan Ocağı: Nüvvâb” başlığıyla düzenlenen Medresetü’n Nüvvâb’ın 100. Yıl Sempozyumu’nun açılış programına da katıldı. Dündar, sempozyuma katılan öğrencilere Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ile birlikte okul çantası ve çeşitli ikramlar verdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu