Haber

Bilal Erdoğan’ın kayınpederi hızlı tren onarım ihalesini kazandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın damadı Orhan Uzuner’in şirketi TCDD’den 6.4 milyon TL’lik ihale daha aldı. Son 10 yılda halktan 426 milyon TL’lik ihaleyi alan Uzuner’in şimdi de hızlı tren hatlarını onaracağı öğrenildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Bilal Erdoğan’ın kayınpederi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Orhan Uzuner’in yönetim kurulu üyesi olduğu Uzka İnşaat’ın milyonlarca liralık ihaleyi aldığı ortaya çıktı. Türkiye Devlet Demiryolları’ndan (TCDD).

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgiye göre TCDD, “YHT Hatlarında Makas İhtiyacı Olan Makine Tamirleri” adı altında 29 Mart’ta ihale düzenledi. İhaleye sadece Uzka İnşaat firması katıldı. Resmi açıklamaya göre ihaleyi 6 milyon 474 bin TL’ye Uzka İnşaat aldı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Orhan Uzuner, Uzka İnşaat’ın yönetim kurulu üyesidir. Şirketin hissedarları ve yönetim kurulu üyeleri oldukları belirtilen Ahmet Selçuk Uzuner ile Mehmet Seçil Uzuner’in Orhan Uzuner’in kuzenleri olduğu öğrenildi.

Uzka İnşaat, TCDD Genel Müdürlüğü’nden 2011 ve 2023 yıllarını kapsayan 13 farklı ihale aldı. TCDD’den en çok ihale aldığı belirtilen şirketin kamu ihalelerinin toplam maliyeti 426 milyon 226 bin TL oldu. Şirket, milyonlarca liralık ihalelerle tren raylarına sinyal kablosu montajı, demiryolu üstyapı işleri, demiryolu sınır güzelleştirme, bakım ve rehabilitasyon işleri, hızlı tren hattı bakım ve onarım işleri gibi birçok işi yaptı.

Orhan Uzuner, Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Proje Müdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başladı. 2002 yılında AK Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı da olan Uzuner aday gösterilmedi.

Orhan Uzuner’in kızı Reyyan Uzuner ile Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan 2003 yılında dünyaevine girdi. Reyyan Uzuner 17 yaşında olduğu için nikahı Fatih 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin izniyle gerçekleştirildi. O dönemin haberlerinde Orhan Uzuner’in Erdoğan’la akraba olduğu iddia edilmişti. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu