Ekonomi

Bakan Özhaseki: 680 bin civarında konut, 70 bin işyeri yıkıldı

İLBANK tarafından ‘Çevresel ve Sosyal Yönetim Sistemi’ toplantısı Ankara’da bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantıda İLBANK’ın yerel yönetimlere sağladığı destekler kaydedildi. Toplantıya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, Dünya Bankası Bölge Müdürü Sameh Wahba ve Dünya Bankası yetkilileri katıldı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, burada yaptığı konuşmada Çevresel ve Sosyal Yönetim Sisteminin faydalarına dikkat çekerek, ülkelerin politikalarını bu sistemi kullanmaya teşvik ettiğini belirtti.

Lopez, Türkiye’nin söz konusu sisteme girmek için önemli bir adım attığını vurgulayarak şunları söyledi: “Ülkelerin Dünya Bankası’ndan daha fazla faydalanması değerli bir fırsat ve araç. Bu sistem sayesinde operasyonların sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Operasyonlarımızın çok daha üst seviyede çalışacağını garanti ediyoruz. Toplantıya değer vermek ana gündemimiz. Ülkelerin çevresel ve sosyal ihtiyaçları var. Ancak ülkeleri “Bu noktada onları ikna etmekte zorlanıyoruz. Varsa bu sistemleri güncellemelerini her zaman teşvik etmeye çalışıyoruz.”

Bakan Özhaseki konuşmasında, 6 Şubat depremi sonrası ve beklenen Marmara depremine karşı bölgede yapılan çalışmalara odaklandıklarını belirtti.

“680 BİNE YAKLAŞIK KONUT VE 70 BİNE YAKLAŞIK İŞYERİ YIKILDI”

6 Şubat depreminin yıkıcı etkisini hatırlatan Bakan Özhaseki, şunları söyledi: “Yeryüzünde, yerleşim yerlerinin çok yakınında 7,6 ve 7,7 büyüklüğündeki büyük depremi neredeyse 3 dakika atlattık. Bu depremin verdiği hasar çok büyüktü. 14 milyon insanımız etkilendi, 11 ilimiz doğrudan zarar gördü. Bu depremlerde 53 bin 500 kardeşimizi toprağa verdik. “Yıkılan veya yıkılmak zorunda kalan toplam bina sayısına baktığımızda 680 bin civarında konut, 70 bin civarında işyerinin yıkıldığını gördük.”Sözlerine yer verdi.

“KÖYLERİMİZDE 50 BİN YAKLAŞIK ÇELİK EV İNŞA EDİYORUZ”

Bakan Özhaseki, depremde evleri yıkılan hak sahiplerine yönelik 307 bin konutun bazı kısımlarında ihalelerin tamamlandığını, bazı kısımlarda ise kaba inşaatın tamamlandığını anlattı. “Köylerimizde 50 bin civarında çelik ev yapıyoruz. Şehirlerin meydanlarını inşa ediyoruz. “İLBANK’ın sağladığı kredileri altyapı için kullanıyoruz.”dedi.

“BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİ BÖYLE BİR DEPREMDEN YAŞAMAZ”

Özhaseki, yurt dışından yabancı misyon şeflerinin deprem bölgesine incelemelerde bulunduğunu belirtti. “Dost ülkelerimizden Türkiye’yi yakından tanıyan insanların çalışmalarında, çalışmalarında her zaman dile getirdiği bir konu vardı. Bu deprem büyük bir depremdir. Birçok Avrupa ülkesi böyle bir depremi kaldıramaz. “‘Temsil ettiğimiz bazı ülkelerde bu depremin yarısı olsa bile altından kalkamayız’ gibi ifadelerle sık sık karşılaştık.”dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, geçen hafta deprem bölgesinde 46 bin konutun teslimini yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bir-iki ay içinde 30 bin konutun daha teslimini gerçekleştireceğiz. Bunları söylemek kolaydır. 50 bin, 100 bin gibi sayıları tek seferde telaffuz ettiğimizi söylemek o kadar kolay ki. Bazen inşaat işleriyle ilgili ileri geri konuşanlara şunu söylüyorum. Evinizin banyosunu yenilemek istiyorsunuz. Fayans ve muslukları değiştirmek isterseniz kaç gün sürer?Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu