Haber

Antalya Konyaaltı’nda Sağlanan Karavanların Tahliyesi

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde kıyı şeridi ile mahalleler arasında kervanların tahliyesi sağlandı. İlçede bulunan 150’ye yakın kervan ya sahipleri tarafından ya da belediye ekipleri tarafından çekici ve çekiciler yardımıyla kaldırıldı.

Özellikle pandemi ile birlikte Konyaaltı ilçesinde doğal hayatı tercih eden ve karavanlarda yaşayanların sayısı hızla arttı. Konyaaltı Sahili’ne yürüme mesafesinde olan veya sahile park etmiş karavanların çevreye rahatsızlık verdiği iddiasıyla zaman zaman şikayet ve tartışmalar yaşandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi, birkaç gün önce Konyaaltı’nda sahilde park halinde bulunan 34 kervana tahliye ihbarnamesi göndermişti. Kervanların camlarına yapıştırılan tebliğde, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi (UKOME) Genel Kurulu kararı gereğince kervanların kent içinde dikkatsizce park etmesinin ve beklemesinin yasak olduğu bildirildi. Kervan sahiplerine 5 günlük süre verildiğinin belirtildiği tebligatta, “Çıkarmazsanız aracınızın çekileceği size bildirilecektir” ibaresi yer aldı. Bu sürenin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, çevik kuvvet ve trafik polisleri eşliğinde sabah saatlerinde kervanların bulunduğu noktaya geldi. Polis gruplarının uyarısı üzerine bazı karavan sahiplerim araçlarını kendileri çekti. Kervanlarında bulunmayanların araçları ise çekici yardımıyla kayyum otoparkına ve Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Müdürlüğü’ne çekildi.

Öte yandan Gürsu Mahallesi’nde Boğaçayı tarafında ve mahalle ortasında bulunan kervanların tahliyesi gerçekleştirildi. Motorlu karavanlar cazip, çeki demiri olanlar belediyenin çekicili kamyonetleriyle çekildi.

Kervan şoförü Hakan Arkın, “Buradan bir kişilik 60 kervan sanki yolcu konumundaymışız gibi kaldırılıyor. Onları çıkarmamız gerekecek. Onları ofisime yakın bir yere götüreceğim. Ama bu yanlış bir şey.”

“Kervan şoförlerine hak verilmedi”

Kervan sahibi Gürhan Başoğlu, “Kervan sahiplerine tanınmayan bir hak. Bu arazi şahsa ait. Arazi belediyeye ait olduğu halde belediye el koydu. Burayı boşaltmamızı istiyorlar, arazi sahiplerinin bir şikayeti yok. .Belediye düzenleme yapacağını söyledi ve bizi çıkarma kararı aldılar.Karavan parkına gideceğiz.Orada.İstanbul’da kalma süremiz 6 gün. Bu sürenin uzatılmasını istiyoruz” dedi.

Karavanını toplayan Ali Kılıçarslan, “Tebligat yapıldı, bugün son günümüz. Biz de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zorlayacağız yapacak bir şey yok. Herkes yer buldu karavan parkını” dedi. Dolu. Yer bulacağım. Bu kadar hızlı olmasını beklemiyorduk.” yer verdi.

“Resim kirliliği”

Kervanların park halinde olmasından rahatsız olan Hakan Irmak, “Burada trafiği felç ediyorlar. Kaç kere kaza riski oldu. Her yerde kervan var iki yanına park etmişler. İnşallah temizlenir.” . İnsanlar burayı da kullanamadı, herkesi bloke ediyorlar, evlerin önlerinde görüntü kirliliği yaratıyorlar.” . – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu