İş

ABD’de işe alımlar sabit kalırken, işten ayrılmalar hafif artış gösterdi

Şubat ayında ABD’de açık iş pozisyonları büyük ölçüde değişmezken, potansiyel olarak daha iyi fırsatlar arayışıyla işlerinden ayrılan çalışanların sayısında hafif bir artış gözlendi. Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Salı günü açıkladığı İş Açıkları ve İşgücü Devir Anketi (JOLTS) raporuna göre, Şubat ayının son gününde iş açıkları 8.000 kişilik mütevazı bir artışla 8,756 milyona ulaştı.

Bu düzeltme, Ocak ayı rakamlarının daha önce bildirilen 8.863 milyondan 8.748 milyona revize edilmesinin ardından geldi.

Açık iş pozisyonlarının gösterdiği işgücü talebi Mart 2022’de 12,0 milyon açık iş pozisyonu ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu arada, Şubat ayında işe alım oranı 120.000 artarak toplam 5,818 milyona ulaştı. Genellikle daha iyi pozisyonlar için işlerinden gönüllü olarak ayrılan çalışanların sayısı ise 38.000 artarak 3,484 milyona yükseldi.

Federal Rezerv yetkilileri, bir önceki yılın Mart ayından bu yana 525 baz puanlık kümülatif artışın ardından geçen ay ABD merkez bankasının politika faizini %5,25-%5,50 aralığında tuttu. Politika yapıcılar bu yıl içinde üç faiz indirimi beklerken, finansal piyasalar ilk indirimin Haziran ayında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Çalışma Bakanlığı Cuma günü, Mart ayı için tarım dışı istihdamda 200,000 kişilik bir artış göstermesi beklenen bir rapor yayınlamaya hazırlanıyor. Bu rakam Şubat ayındaki 275,000 kişilik istihdam artışını takip ediyor. İşsizlik oranının ise %3,9’da sabit kalması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu