Haber

AB, Nijer Büyükelçisinin Hareket Özgürlüğünü Reddetmesini Kınadı

Avrupa Birliği (AB), Nijer’in başkenti Niamey’deki büyükelçisinin hareket özgürlüğünün engellenmesini kınadı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği Ofisi’nden Büyükelçi Salvador Pinto da Josep Borrell, França’nın maruz kaldığı muameleye ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Niamey, 5 Eylül Salı günü Fransız Büyükelçiliği’ne giderken.” kınıyor ve pişmanlık duyuyoruz.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, AB Büyükelçisinin 1961 Viyana Sözleşmesi çerçevesinde usulüne uygun olarak akredite edildiği ve Sözleşme uyarınca görevlerini yerine getirebilmesi gerektiği vurgulandı.

Olayla ilgili detaylı bilgi verilmedi.

AB, 26 Temmuz’da Nijer’de Devlet Başkanı Muhammed Bazum’un askeri hükümet tarafından görevden alınmasıyla başlayan olayların başından itibaren “gayri meşru yetkililerle” çalışmayacağını belirtmiş ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun yanında yer almıştı. ECOWAS).

Öte yandan AB, askeri yönetimin Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’yi sınır dışı etme kararına da tepki göstererek, ülkede kalmaya devam eden Itte’ye destek verdiğini duyurdu.

Nijer’deki olaylar

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi devraldıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP adı verilen geçiş hükümetinin başına geçti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’i başbakan olarak atadı, 10 Ağustos’ta ise asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu