Ekonomi

AB köşeye sıkıştı, Türkiye’den izin almak için harekete geçtiler! Anahtar Ankara’da…

Yunan medyası, Almanya eski Başbakanı Angela Merkel’in AB ile Türkiye arasında arabuluculuk rolü için uluslararası siyaset sahnesine döneceğini savundu.

Haberde, Merkel’in Avrupa Birliği ile Almanya ve Türkiye arasında arabuluculuk görevini üstleneceği ve bu diplomatik girişimin Yunanistan’ı doğrudan ilgilendirdiği belirtildi.

Merkel’in uluslararası ilişkilerde uzun yıllara dayanan tecrübesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi ilişkileri nedeniyle seçildiği belirtildi.

ANAHTAR TÜRKİYE’NİN ELİNDE

Avrupa’nın enerjide Rusya’ya olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak olan Kıbrıs Rum tarafının sözde münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) doğal gaz yataklarının tespit edildiği, doğalgaz transferi için Türkiye’nin izninin gerekli olduğu belirtildi. batıya doğru.

Avrupa’yı Rusya’nın enerji bağımlılığından kurtarmak “anahtar”Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünde olduğu kaydedildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi;

Merkel’in araya girmesiyle Berlin ve Brüksel için planların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği önümüzdeki aylarda görülecek.

Ancak diplomatik çevrelerin de işaret ettiği gibi Kıbrıs sorunu çözülürse Türk-Yunan sorununa da çözüm bulmak daha kolay olacaktır.

Girit’in güneybatısında ve güneydoğusunda, Kıbrıs, Mısır ve İsrail’dekilerle birlikte, Avrupa’nın uzun yıllar boyunca güç sorununu çözebilecek devasa hidrokarbon yatakları olduğunu unutmayalım.

KAYNAK: STAR.COM.TR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu