Yaşam

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali için geri sayım başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir kültür sanat kenti haline getirme hedefi doğrultusunda üçüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali için geri sayım başladı. 16 Haziran’da sanatseverlerle buluşacak olan festivalin açılışı Elhamra Sahnesi’nde düzenlenecek törenle başlayacak. Festival süresince 7 mekanda 100 sinema gösterimi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliğinde düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali, 16 Haziran Cuma günü Elhamra Sahnesi’nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Yönetmenliğini Vecdi Sayar’ın yaptığı programda 100’den fazla sinema salonu gösterilecek. Şehrin farklı noktalarında seyirciyle buluşacak olan sinemaların ücretleri birbirinden değerli heyet üyeleri tarafından ödenecek. 16 Haziran’da yapılacak açılış töreninde 3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali Emek Ödülleri de sahiplerini bulacak. Açılış töreninde çevirmen ve yazar Sevin Okyay ile birlikte sinema tarihçisi Prof. Dr. Oğuz Makal emek ödülünü alacak.

Country Üçlemesi Caz ​​Projesi dünya prömiyerini yapacak

Tarihi Alhambra Tiyatrosu’nda düzenlenecek 3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali’nin açılış töreninde Kasaba, May Sayı ve Uzak sinemalarından özenle seçilmiş 11 sahneden oluşan caz kurgularından oluşan “Townland Üçlemesi Caz ​​Projesi” , Altın Palmiye sahibi usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın imzasını taşıyor. dünya prömiyerini yapacak. Konserde, projenin bestecisi piyanist Yiğit Özatalay’a saksafonda Barış Ertürk ve davulda Mustafa Kemal Emirel eşlik edecek.

İstinye Park Teras, Özgörkey Otomotiv, UNDP, Grand Plaza, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film Sinema ve Animasyon Bölümü, Fransa, İtalya, Almanya, Macaristan ve Vecdi Sayar yönetmenliğinde İsveç konsoloslukları ve kültür merkezleri, sinema gösterimlerinin ardından soru-cevap, konserler, plak resitalleri ve usta söyleşiler yer alıyor.

Crystal Flamingo için 10 sinema yarışacak

Festivalde bu yıl farklı dallarda Kristal Flamingoların sahiplerini bulacağı ulusal yarış heyecanına uluslararası bir boyut daha eklendi. 10 sinemanın yarışacağı uluslararası yarışma seçkisi, müzik ve dans dünyasına, müzisyenlerin yaşamlarına ya da sinemada müziğin ön planda olduğu yapımlara odaklanıyor.

3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali Ulusal Yarışma’nın delegasyon başkanlığını Zuhal Olcay yapacak. Heyet üyeleri Mehmet Açar, Mehmet Can Özer, Murat Kılıç, Vedat Sakman, Vuslat Saraçoğlu ve Zeynep Ünal’dır.

Festivalde bu yıl Kristal Flamingo için yarışacak 10 film şöyle: Ayna Ayna (Belmin Söylemez), Barlar (Orçun Köksal), Kar Parçasının Hayatı (Kazım Öz), Iguana Tokyo (Kaan Müjdeci), Kabahat (Ümran Safter), Kar ve Ayı (Selcen Ergün), Karanlık Gece (Özcan Alper), Yolumda (Ömer Faruk Sorak), Kör Noktada (Ayşe Polat), Suna (Çiğdem Sezgin).

Uluslararası yarışmada 10 sinema var

Uluslararası Yarışma heyetinin başında Macar yönetmen Krisztina Goda bulunuyor. Heyet üyeleri Alexandra Enberg, Pelin Batu ve Serdar Kökçeoğlu’dur. Uluslararası Yarış’ta Fransa’dan Arjantin’e, Avustralya’dan Pakistan’a, Hollanda’dan Gürcistan’a dünyanın farklı ülkelerinden 10 sinema yarışacak.

Yarışacak sinemalar şöyle: Carmen (Benjamin Millepied / Avustralya Fransa), Let the Dance Begin (Empieza el Baile, Marina Seresesky / Arjantin, İspanya) Davulcu (Drameri, Kote Kalandadze / Georgia) Divertimento (Marie-Castille Mention-) Schaar / Fransa) Heart by Tribal Galaxy (Ömer Safa Umar / Türkiye), Joyland (Saim Sadiq / Pakistan, ABD) Kapr Code / Lucie Kralova / Çekya, Slovakya) Habiszti -Çünkü! ( Habiszti – Csak ezert Is!, György Dobray / Macaristan) Gold of the Rhine (Rheingold, Fatih Akın / Almanya) Terezin (Gabriele Guidi / İtalya, Çekya, Slovakya).

Filmleriyle hatırlanacaklar

Festivalde kaybettiğimiz usta isimler de sinemalarıyla anılacak. Geçen yıl festivalin Ulusal Yarışma komitesi başkanlığını yürüten yönetmen Erden Kıral, 1 Mayıs Yürüyüşü ve nadide sinemalar için yaptığı müziklerle tanınan besteci Sarper Özsan, ünlü sanatçı Dario Moreno ile tanınan İzmirli sanatçı Dario Moreno. plakları, oynadığı filmler ve sinema gibi hayat hikayesi, geçen yıl aramızdan ayrılan büyük besteci Vangelis ve daha niceleri. Bir ay önce aramızdan ayrılan Japon besteci Ryuichi Sakamoto, festivalde filmleri gösterilerek anılacak.

Ustaya Saygı bölümünde dünya sinemasının usta isimlerinden Luchino Visconti’nin üç başyapıtı sinemaseverlerle buluşacak.

Usta sinemacılara onur ödülleri verilecek

3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali’nin her yıl sinemamıza katkı sağlayan ustalara verdiği Onur Ödülleri, bu yıl sayısız sinema ve tiyatro oyununda hayranlık uyandıran performanslara imza atan çok yönetmenli sanatçı Zuhal Olcay’a ithaf edilmiştir. sesiyle izleyenleri büyüleyen, hayatını çok küçük yaşlarda başladığı müziğe adamış. Ödül, unutulmaz filmlerin müziklerine imza atan usta müzisyen Erkan Oğur, Fransız sinemasının önde gelen bestecilerinden Grégoire Hetzel ve Macar sinemasının Oscar ödüllü büyük ustası István Szabó’ya verilecek.

Zuhal Olcay, Erkan Oğur, Grégoire Hetzel ve István Szabó’nun unutulmaz filmleri festivalde seyirciyle buluşurken, Zuhal Olcay Ahmed Adnan Saygun Center’da gerçekleşecek bir konserle sahnede olacak ve unutulmaz müziklerini seslendirecek.

Her yıl düzenlenen Kültürlerarası Sanat Başarı Ödülü, İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’ye verilecek. Ghobadi, Dört Duvar / The Four Walls ve Kimse İran Kedilerini Bilmiyor filmlerinin çekileceği festivalde özel bir söyleşi ile sinemaseverlerle buluşacak.

Dizi müzik ödülleri 3. yılında

3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali, televizyon ve dijital platformlardaki yapım kalitesine katkı sağlamak amacıyla ilk yılında başlattığı Dizi Müzik Ödülleri’ni vermeye devam ediyor. Ulusal kanallarda ve dijital platformlarda yayınlanan dizilerin müzikleri ve film müzikleri bu yıl televizyon yazarları ve müzisyenlerden oluşan pahalı komite üyeleri tarafından değerlendirilecek ve bu alanda Kristal Flamingo Ödülleri belirlenecek.

Festivalden yeni ödüller

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl Sinema Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri sahiplerini bulacak. Festivalin bu yılki bir diğer özel ödülü de İzmir Kent Yönetim Kurulu Ödülü olacak. Nilay Kökkılınç başkanlığındaki Kent Yönetim Kurulu’nda sinema eğitimi almış İzmir İl Yönetim Kurulu üyeleri ile Gençlik ve Kadın Meclislerinden birer temsilci yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi festivali kapsamında araştırmacı yazar Ali Can Sekmeç’in hazırladığı Türkiye Sinemasında Ses ve Müzik adlı kitap da okurlarla buluşacak. Festivalin afiş ve katalog tasarımını Nazlı Ongan, ödül tasarımını Sema Okan Topaç, jenerik sinema tasarımını ise Tabiat Arıkan yaptı.

Festival tüm şehre yayılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Institut français, Goethe Enstitüsü, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Liszt Kültür Merkezi, Macaristan Ulusal Sinema Kurumu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilecek festivale, İstinye Park Teras ve Özgörkey Holding, 7 gün içinde 7 yerde yapılacak. Daha fazla film gösterilecek.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival mekanları; İstinyePark Teras Renk Sinemaları, Alhambra Tiyatrosu, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve açık hava sineması gösterimlerinin yapılacağı Göztepe Vapur İskelesi’ndeki Kadifekale Vapuru.

Ayrıntılı programa sosyal medya üzerinden ulaşılabilir.

Festivalin ödül töreni 21 Haziran akşamı İstinyePark Teras Renkli Sinemalar 4. Salon’da gerçekleştirilecek. Ödül kazanan sinemalar 22 Haziran’da seyirciyle buluşacak. Ayrıntılı bilgiye festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. festival (Instagram ve Facebook’ta izmirfilmmusicfest / Twitter’da @izmirfilmmusic).

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

akcaabat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu